Haber turu

Reel faiz azalmalı kur 1.55-1.60 olmalı
TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TL'nin istikrarının da bundan sonra Merkez Bankası'nın (MB) görevi olması gerektiğini söyledi. Büyükekşi, liranın tekrar değer kazanmasının ihracatçıları rahatsız ettiğini belirterek, geçmişte de bunun acısının çekildiğini kaydetti. Bu nedenle, MB'yi faizlerin düşmesi konusunda çağrıda bulunduklarını hatırlatan Büyükekşi, reel faizin daha da düşmesi gerektiğini, ihracatçının rekabet etmesi için kurun da 1.55-1.60 TL aralığında olması gerektiğini söyledi.

Yıkılmadım ayaktayım fuarı cuma başlıyor
İSTANBUL Moda Fuarı, 28 Ağustos Cuma günü açılıyor. CNR Expo'dan yapılan açıklamada, "Bu fuar, küresel kriz karşısında Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün 'yıkılmadım, ayaktayım' mesajını vereceği bir fuar olacak" dendi. Dış ticaret Müsteşarlığı'nın desteğiyle organize edilen ve 200 firmanın katıldığı fuarda yaklaşık 5600 alıcının, satın almak istedikleri ürüne göre "seçilmiş" üreticilerle buluşması ve kaliteli ürünü rasyonel fiyatla satın alabilmeleri hedefleniyor.

Koç, 153 metrelik devi suya indirdi
KOÇ Holding'in ticari ve askeri gemi üreten gemi şirketi RMK Marine'nin inşa ettiği 153 metrelik North Sea Giant, denize indirildi. RMK Marine'den yapılan açıklamaya göre, dünyada inşa edilen en büyük konstrüksiyon gemilerinden biri olan North Sea Giant taahüt edilen süreden daha önce tamamlanarak denize indirildi. 120 personel ile açık denizlerde uzun süre kalacak şekilde tasarlanan gemide, gelişen teknoloji ve artan ham madde ihtiyaçlarına paralel olarak açık denizlerde ve derin sularda araştırma yapmak, değerli maden çıkartmak amacıyla güverte üzerinde bir adet 400 ton, bir adet de 250 ton kaldırma kapasitesine sahip katlanabilir iki adet vinç bulunuyor.

BİZE ULAŞIN