Özilhan: Tekel Bira markası kaybolmasın diye talip olduk

Anadolu Efes Başkanı Özilhan, Tekel Bira markasını alma isteklerini Türkiye'nin ilk bira markasının kaybolmamasıyla açıkladı. Mey İçki de markayı gençleştirdikleri için sattıklarını belirtti

Anadolu Efes Biracılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Tekel Bira markasını satın almak istemelerinin nedenini açıklarken, ''Tekel biraya, Türkiye'nin ilk bira markası olması ve manevi değeri olan bu markanın tamamen kaybolacak olması nedeniyle talip olduk'' dedi. Rekabet Kurumu'nun, Anadolu Efes'in Tekel bira markasını Mey Alkollü İçkiler'den devralmasına ilişkin sözlü görüşme toplantısı Rekabet Kurumu binasında dün yapıldı.

'İLK BİRA MARKAMIZ'
Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı başkanlığında yapılan sözlü görüşme toplantısına, Anadolu Efes'i temsilen, Özilhan, Efes Bira Grubu Türkiye Bölge Başkanı Semih Maviş ile bazı yöneticiler, Mey İçki'yi temsilen ise şirketin genel müdürü Galip Yorgancıoğlu, şirketin hukuk danışmanı Ercüment Erdem ve avukat Ülkü Sakalar katıldı. Özilhan, Tekel Bira'nın Türkiye'nin ilk bira markası olduğunu ancak zaman içinde pazar payını kaybettiğini ve 2007 yılında pazardan çekilmek zorunda kaldığını söyledi. Marka kaybolacak diye Temmuz 2008'de markaya sahip çıkmaya karar verdiklerini anlatan Özilhan, "Bu sosyal sorumluluğun bize ait olduğunu düşünüyoruz'' diye konuştu. Mey İçki CEO'su Galip Yorgancıoğlu da Tekel birayı devraldıklarında üretimin durduğu Yozgat'taki fabrikayı çalışır hale getirdiklerini yatırım yaparak markayı gençleştirme çalışmasının başarılı olamadığını belirtti.

BİZE ULAŞIN