Petrolcüler 'serbestlik' dedi bürokrasi elini açık etmedi

TABGİS Başkanı Atıf Ketenci, EPDK'nın uygulamaya devam edip etmeyeceği yönünde bir izlenimi olup olmadığı sorusunu, "Perşembe (yarın) karara bağlayacak. Hiçbir açık vermediler" diye konuştu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), akaryakıtta 'tavan fiyat' uygulamasının devam edip etmeyeceğine yarın yapacağı toplantıda karar verecek. Kurul Başkanı Hasan Köktaş, kritik toplantı öncesinde sektör temsilcilerini dinledi. Sektör, 'serbest piyasaya' dönülmesini istedi. EPDK, uygulamanın geleceğine ilişkin renk vermedi. EPDK Başkanı Hasan Köktaş ve 3 üye, dün Ankara'da petrol sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Başkan ve üyeler, 3 saati aşkın süre 'tavan fiyat' uygulamasına ilişkin olarak Petrol Sanayi Derneği (PETDER), Akaryakıt Ana Dağıtım Şirketleri Derneği (ADER), Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), Petrol Ürünleri İşveren Sendikası (PÜİS) temsilcilerini dinledi. Toplantıda, PETDER uygulamanın sektöre etkisine ilişkin bir sunum yaptı.

'FİYAT BİR NEBZE ARTABİLİR'
TABGİS Başkanı Atıf Ketenci, tavan fiyat uygulamasının, sektöre etkisini anlattıklarını belirterek "Uygulamanın yarattığı olumsuzluğu dile getirdik. Bu soruna mutlaka çözüm bulunmasını istedik. Bir an önce serbest piyasaya geçilmesi son derece önemlidir. Tavan çekilmiş piyasanın kimseye yararı yok" dedi. Ketenci, uygulamanın kaldırılmasıyla akaryakıt fiyatlarının artacağı yönündeki kaygıların anımsatılması üzerine, "Serbest piyasada, kimse istediği gibi karını artıramaz. Belki fiyatlar bir nebze artabilir" dedi. PETDER Başkanı Erol Metin de "Sektör, en kısa sürede serbest piyasaya dönülmesini istedi. Piyasalara, müdahale edilen ülke görüntüsü, (hele hele petrol ve enerji gibi sektörlerde) vermemeli" dedi. Metin, zaman zaman akaryakıt fiyatlarıyla ilgili olarak yapılan karşılaştırmanın da aradaki farklar bilinerek yapılması gerektiğini söyledi.

EPDK gündemine 'tavan'ı koymadı son dakikada masaya gelebilir
ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurulu'nun yarınki toplantısının gündeminde 'tavan fiyat' olmaması gün içinde 'Acaba kalkıyor mu' tartışmasını da beraberinde de getirdi. Ancak aldığımız bilgilere göre kurul gündemini pazartesi hazırlıyor. Salı günü yani dün üretici ve akaryakıt sektörünün temsilcileriyle yapılan görüşmede uzlaşma çıkabilir düşüncesi gündeme konulmamasına neden oldu. Yetkililer, EPDK'nın gündeminde olmamasının bir anlam ifade etmediğini belirterek "Başkan veya kurul üyelerinin biri toplantısı sırasında bile konuyu gündeme getirebiliyor. Bir başka deyişle gündeme alınmaması görüşülmeyecek anlamına gelmiyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN