Piyasalara Bernanke müjdesi

ABD Başkanı Obama, Merkez Bankası Başkanlığına Bernanke'yi aday göstererek piyasaları sevindirdi

ABD Başkanı Barack Obama, Ben Bernanke'yi ikinci bir dönem için Fed başkanlığına aday gösterdi. Obama, "Büyük Buhran'ın sebepleri konusunda bir uzman olan Ben, eminim yeni bir buhranı önlemekle görevli takımın bir parçası olacağını hayal bile etmemişti" dedi. "Fakat geçmişte başardıkları, mizacı, cesareti ve yaratıcılığından ötürü ülkedeki buhranı önlemeye yardımcı olarak tam da hayal bile edemeyeceği şeyi başardı. Bu yüzden ben de onu Fed başkanlığına yeniden atıyorum." Obama, konuşması sırasında ABD ekonomisinin tam anlamıyla toparlanmadan hâlâ oldukça uzakta olduğuna da değindi.

VERİLER MORAL VERDİ

Bernanke yeniden başkanlığa aday olurken, piyasaların yakından izlediği iki veri yine toparlanamaya işaret etti. Önemli bir konut verisi olan Case&Shiller Endeksi Temmuz'da aylık bazda yüzde 1.4 arttı. Piyasaların merakla beklediği bir diğer önemli veri olan Ağustos ayı Tüketici Güveni Endeksi ise beklentilerin üzerinde 54.1 olarak açıklandı. Böylece endeks, Aralık 2007 bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Ekonomistler endeksin 47.9 olmasını bekliyordu. Tüketici güveni Temmuz'da düşmüş ve piyasalarda kısa süreli panik havası yaşatmıştı.

BORSALAR YÜKSELDİ

Uzun süredir Fed Başkanlığı konusundaki belirsizliğin sona ermesi ve beklenenden iyi gelen veriler borsalardaki yükselişe destek verdi. Dünya borsaları Bernanke müjdesi ile artıya dönerken, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) son dakikalarda gelen alımlarla 48 bin 73 puandan kapandı. Böylece, yılbaşından bu yana yüzde 79 değer yükselen borsa yılın zirvesine çıktı. Son 6 işlem gününü de yükselişle kapatan borsayı bugüne kadar taşıyan banka hisseleri ise yorulmaya başladı. İMKB Banka Endeksi yüzde 0.40 değer kaybetti. Holding ve sanayi şirketlerindeki yükselişler ise borsayı yeni zirveye taşıdı.

BEYAZ SARAY: İŞSİZLİK YÜZDE 10'U AŞABİLİR

Obama, Bernanke'ye övgüler yağdırırken, yeni bir buhranı önlemeyi başardığını söyledi. Bu arada Beyaz Saray Bütçe Başkanı Peter Orszag, Obama yönetiminin daha önceki işsizlik ve bütçe açığı tahminlerinin üzerinde rakamlar açıkladı. Orszag, ABD'de işsizliğin bu yıl yüzde 10'u aşacağını belirtirken, bütçe açığının da 1.5 trilyon doları bulacağını söyledi.


BİZE ULAŞIN