Akfen'in araç muayenedeki hisse satışına bakanlık freni

Ulaştırma Bakanlığı, Akfen Holding'in TÜVTURK'teki yüzde 33.34 oranındaki hissesini, İngiliz Bridge Point'e satışını 'uygun' bulmadı. Bakanlık gerekçe olarak süre ve sistemin oturmamasını gösterdi

Ulaştırma Bakanlığı, Akfen Holding'in patronu Hamdi Akın'ın, TÜVTURK'teki yüzde 33.34 oranındaki hissesini, İngiliz Bridge Point'e satışını 'uygun' bulmadı. Bakanlık, resmi bir yazıyla 'satışla ilgili itirazlarını' Akfen'e bildirdi. Doğuş-Akfen ve Alman TÜVSÜD ortaklığı, bir süre önce Özelleştirme İdaresi'nin (ÖİB) gerçekleştirdiği ihalede, araç muayene istasyonlarının 20 yıl süreyle işletme hakkını kazandı. TÜVTURK adıyla kurdukları şirket aracılığıyla ortaklık, Türkiye'nin her yanında yeni ve modern muayene istasyonları kurdu. TÜVTURK, yaklaşık 1 yıldır araç muayene istasyonlarını işletiyor.

SÜRPRİZ KARAR

Akfen Holding'in patronu Hamdi Akın, sürpriz bir kararla TÜVTURK'teki yüzde 33.34'lük payını satacağını açıkladı. Akfen, hisse satışı için tüketici ve finans hizmetleri ile sağlık sektörlerine yatırım yapan İngiliz Bridge Point'le görüşmelere başladı. Akfen görüşmeler sürerken, Ulaştırma Bakanlığı ile araç muayene istasyonlarının denetiminden sorumlu olan Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'ne 'satışla ilgili görüşünü' sordu. Ulaştırma Bakanlığı, Akfen'e gönderdiği resmi yazıda, bu aşamada hisse satışını 'uygun' bulmadığını bildirdi.

Bridge Point brifing vermek istiyor
ULAŞTIRMA Bakanlığı'nın satışa ilişkin görüşü, İngiliz Bridge Point'i harekete geçirdi. Bridge Point, Ulaştırma Bakanlığı ile temasa geçerek, faaliyetleri hakkında bilgi vermek istediğini vurguladı. Ulaştırma Bakanlığı, randevu talebine henüz yanıt vermedi. Görüşme gerçekleşmedi.

SATIŞA ENGEL 3 SORUN:
1- AKFEN'in de ortak olduğu TÜVTURK, araç muayene istasyonlarının işletmesini 20 yıllığına devraldı. Devir tarihinin üzerinden henüz 1 yıl bile geçmedi. En son istasyon, Tunceli'de kısa süre önce açıldı.
2- ÖZELLEŞTİRİLEN araç muayene istasyonlarında sistem tam oturmadı. Sistemin her yönüyle 'tüketici memnuniyetini' esas alacak ve biçimde yerleşmesi ve 'başarılı olması' için zamana ve güvene ihtiyaç var.
3- TÜVTURK, üst yüklenici. Alt yükleniciler (doğrudan işletmeyi yapanlar ve müşterilerle muhatap olanlar), milyonlarca dolar yatırarak istasyon kurdu. Bu aşamada, alt yüklenicilerin üstlendikleri mali yükümlülükler dikkate alındığında süreklilik son derece önemli.

BİZE ULAŞIN