En yüksek benzin vergisi Türkiye'de!

OECD ülkeleri arasında benzine en yüksek verginin Türkiye'de ödendiğine dikkat çekildi. The Economist, OECD ülkeleri arasında euro olarak hesaplanan en büyük vergi yükünün Türkiye'de uygulandığına dikkat çektiği haberindeki grafiğe göre, Türkiye'de litre başına vergi, 70 euro senti aşıyor. 10 sentin iyice altındaki en düşük vergi ise, ABD'de tahsil ediliyor.

Prestijli İngiliz dergisi The Economist, internet sayfasında yer verdiği "Benzinde en yüksek vergi oranı tahsil eden OECD hükümetleri" başlıklı haber ve grafikte OECD ülkelerinde 1 Ocak 2009 itibariyle uygulanan benzin vergilerine dikkat çekildi. 16 OECD ülkesinin değerlendirildiği grafiğe göre, en yüksek vergi Türkiye'de tahsil ediliyor.

Türkiye'de litre başına vergi yükünün, 70 senti aştığı vurgulandığı haberde şöyle denildi: "Arabanızın benzin deposunu doldurduğunuzda sadece petrol şirketleri yararlanmıyor. Birçok hükümet de, araç sürücülerinden benzin vergisi şeklinde önemli miktarda nakit alma yolunu sağlıyor. 1998 yılından beri en çok Türk sürücüleri çekiyor. Litre başına vergiler, hiç denecek kadar az iken 70 euro sentin üzerine çıktı." Grafiğe göre, 1 Ocak 2009 itibariyle en yüksek benzin vergilerinin ödendiği ülkeler arasında Hollanda, İngiltere, Almanya ve Norveç de bulunuyor. Vergi yükü, Hollanda'da 70 sent iken İngiltere, Almanya ve Norveç'te 60 senti iyice aşıyor. Belçika ve Fransa'da 60 sentin biraz üzerinde olan vergi yükü, İtalya'da 50, Güney Kore ve Macaristan'da ise 40 sentin üstünde seydererken İspanya'da 40 sente yakın, Japonya'da ise 30-40 sent arasında bulunuyor. Avustralya'da ise 20 sentin biraz üstünde olan vergiler, Yeni Zelanda'da 20 sent olarak hesaplandı. Bu arada, en düşük vergi yükünün ise, Kanada ve ABD'de görülüyor. Sürücüler petrol alırken Kanada'da 15 sent civarında ABD'de ise 10 sentin iyice altında vergi ödüyor.

VERGİ YÜKÜ TÜRKİYE VE MACARİSTAN'DA FIRLADI

The Economist'teki grafiğin çok çarpıcı diğer unsuru da, 1 Ocak 1998 tarihi ile yapılan karşılaştırmanın sonuçları oldu. Grafik, 1998-2009 döneminde vergi yükünün, Türkiye ve Macaristan'da nasıl fırladığı gözlerin önüne serdi. Grafik, 1 Ocak 1998 tarihi itibariyle benzine uygulanan vergi tutarının, Türkiye'de 10 sentin altında Macaristan'ta ise sıfır olduğunu gösterdi. Söz konusu dönemde Kanada'da biraz düşen vergi, ABD'de biraz arttı. Japonya'da ise değişiklik olmadı. 1 Ocak 1998 tarihine göre, benzinden alınan vergi 10-15 sent artan ülkeler arasında Hollanda, İngiltere, Almanya, Norveç, Belçika ve Güney Kore bulunuyor. The Economist haberinde bazı ülkelerde vergi yükünde gözlenen değişikliklerin döviz kurlarındaki değişikliklerten kaynaklandığına da işaret edildi.

BİZE ULAŞIN