Alarko: 1 milyon lira için devlete küsmeyiz

Ciddi yatırımcı ile çantacıların ayırt edilmesi gerektiğini belirten Ayhan Yavrucu yanan teminat için, "1 milyon TL için devletle küsmeyiz" dedi

Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu daha önce yapmayı planladıkları enerji yatırımları için devletten 4 ay ek süre talep etmelerine rağmen süre uzatımı olmadığı için yanan 1 milyon TL'lik temanat ile ilgili olarak, "1 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyoruz. 1 milyon TL için devlete gitmeye ve onlarla karşı karşı gelmeyi doğru bulmadık" dedi. 500 megawatt'lı gaz çevrim santralı ve 1200 megawattlık termik santral kurmak konusunda kararlı olduklarını ve paralarının da hazır olduğunu belirten Yavrucu, "Yatırımın ertelenmesini talep ettiğimizde de para bulmuştuk.

'YATIRIM İÇİN EN DOĞRU ZAMAN'
Ancak yüzde 12 - 13 gibi rakamlarla faiz isteniyordu. Böyle rakamlarla yatırım yaptıktan sonra satacağınız elektrikten bişey kazanamazsınız. Onun için yatırımı ertelemiştik. Bu nedenle de EPDK'dan 4 aylık bir ek süre talep etmiştik" dedi. EPDK'nın ciddi yatırımcı ile çantacıları ayırt etmesi ve ona göre davranması gerektiğini belirten Yavrucu, "Bizim ciddi bir yatırımcı olduğumuz bilindiği halde erteleme talebimiz kabul görmedi" dedi. Bazı yatırımcıların fiyatlar arttığı gerekçesiyle kömür santrallarını ertelemesi ile ilgili sorumuzu da yanıtlayan Yavrucu, "Bu konu doğru değil. Şu anda kömür santralı yatırımı için en doğru zaman. Demir, çimento gibi fiyatlar düşmüş durumda. Ekonomide çarklar işlemeye başladığında demir fiyatları tekrar artacak. Onun için de yatırım yapmak için en doğru zaman" dedi.

BİZE ULAŞIN