Çizgiyi aşan bankanın kart ve konut kredisi yetkisi tehlikede

BDDK Başkanı Bilgin, kredi takip oranı ortalamanın üzerinde olan ve konut kredileri takibe dönüşüm oranı göze çarpacak kadar olumsuz performans gösteren bankalara, yetkiyi askıya alma uyarısında bulundu

Takibe düşen kredi kartı oranındaki artış ile kart borçlarını yeniden yapılandırmanın beklentilerin altında gerçekleşmesi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nu (BDDK) alarma geçirdi. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, bankaları kendilerine çeki düzen vermeye davet etti. Bilgin, aynı uyarıyı konut kredileri kullanımı için de yineleyerek, konut kredileri trendinde ortalama takibe dönüşüm oranına göre göze çarpacak kadar üzerinde olumsuz performans gösteren bankalar için Bankacılık Yasası'nın 4'üncü maddesini işleteceğini bildirdi.

KABAHAT CEZASI YETERSİZ

Reuters'in sorularını yanıtlayan Bilgin'in verdiği bilgiye göre, 7 Ağustos itibariyle takipteki 7 milyar liralık bireysel kredinin 3.7 milyar lirası kredi kartlarından oluşuyor. Kredi kartında bankaların da pazarlama hataları olduğunu belirten Bilgin, şunları söyledi: "Tespit ettiklerimize cezalar vermekteyiz. Ancak, cezaların, Kabahatler Kanunu'ndan kaynaklanan özelliği, caydırıcılıktan uzak olmasıdır. Bu enstrümanı, koyduğumuz kurallar dahilinde kullandırmamakta ısrar eden ve kredi kartı takip oranı Türk bankacılık sisteminin genel ortalamasının, dikkat çekici şekilde üzerinde olan bankalarımızın kendilerine bir miktar çeki düzen vermesi önem arz etmektedir. Bunu göremediğimizde, para cezalarının yanı sıra Bankacılık Kanunu'nun 4. maddesinin verdiği yetkiyle geçici süreyle de olsa ilgili bankanın yeni kredi kartı çıkarma yetkisini askıya almayı çok hızlı ele alabiliriz."

BİZE ULAŞIN