Emlak Konut GYO 4 milyar liralık portföyle halka açılıyor

KEY Ödemelerinin tasfiyesini büyük ölçüde tamamlayan Emlak Konut GYO, 6 ay içinde halka arz edilecek. Şirketin portföy büyüklüğü 4 milyar TL'yi buluyor

Kuruluşundan bu güne kadar 37 bin konut üreten ve bir kısmını da üretmeye devam eden TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) AŞ, 6 aylık süre içinde halka arz edilmeye hazırlanıyor. Halka arzla birlikte Emlak Konut GYO Türkiye'nin en büyük halka açık GYO'su olacak. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetkin, Emlak Konut'un Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesinin ardından hazırlanan yasa taslağının yürürlüğe girmesiyle birlikte Ekim ayı içinde halka arz sürecine başlayacaklaını söyledi. 2Emlak Konut GYO'un güçlü portföy yapısıyla sermaye piyasası ve GYO sektörüne olumlu katkılar yapacaklarını belirten şirketin bünyesinde henüz proje geliştirilmemiş Ankara, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli ve tekirdağ illerinde yaklaşık 5 milyon metrekarelik arsa stoğu bulunduğuu söyledi.

4 MİLYAR TL'LİK PORTFÖY

2008 yılı itibarıyla İMKB'de 14 GYO'nun işlem gördüğünü ve bu şirketlerin net aktif değerinin 3 milyar TL'yi aştığını belirten Yetkin, "Arsa portföyümüzün değeri 3 milyar TL. Şirketimizin 2007 karı 946 milyon 630 bin TL, 2008 karı ise 562 milyon 532 bin TL. 2008 yılı sonu itibarıyla portföy değerimiz ise yaklaşık 4 milyar lirayı aşıyor. Mevcut arsa portfötyü üzerine proje geliştirme çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu. 2003-2008 yılları arasında gelir paylaşımı modeliyle Kamu İhale Kanunu çerçevesinde 30 bin konut üreten Emlak GYO bu ihalelere konu olan 9 milyar TL'lik projelerden 3 milyar TL'lik pay aldı.

BİZE ULAŞIN