Haber turu...

Cuma 28.08.2009
Son Güncelleme: Cuma 28.08.2009
ABONE OL
Haribo ambalajı mahkemelik
Alman şekerleme üreticisi Haribo'nun başı piyasaya sürdüğü sakızın ambalajındaki resimle dertte. Birbirine sarılan limon figürlerinin seks içeriği çağrıştırdığı iddiası ile bir grup İngiliz vatandaşı şirketi mahkemeye verdi. Figürler için, 'Seks yapıyor gibi görünüyor' suçlamasında bulunan grup, özellikle çocukların satın aldığı ürünün ambalajındaki resmin değiştirilmesini gerektiğini söyledi.

Hava kirliliğine yeni çözüm
İngiltere'deki Makine Mühendisleri Enstitüsü, 'yapay ağaç' buluşuyla hava kirliliğinin önüne geçmeyi planlıyor. Havadaki karbonu emmek için tasarlanan yapay ağaçların bir tanesi 20 otomobilin atmosfere yaydığı karbonu temizleyebilecek kapasitede tasarlanmış. Henüz protatipi olan 20 metrelik yapay ağaç hava kirliliğine karşı en etkin çözüm olarak gösteriliyor.

Yenilenebilir enerji: Karpuz
Her yıl yüzbinlerce ton karpuz çöpe atılırken bilim adamları karpuzdan enerji üretmeye çalışıyor. Biotechnology for Biofuels Dergisi'nde yayımlanan bilimsel makalede çöpe giden karpuzlardan yılda 9.4 milyon litrelik temiz ve geri dönüşümlü biofuel etanol üretilebileceği belirtildi. Karpuz, geleceğin yenilenebilir enerjisi diye tanıtıldı.