Okul alışverişi cep yakıyor

Okulların açılmasına kısa bir süre kala öğrencilerin heyecanı artarken, velilerin de okul alışverişi telaşı, Ramazan Bayramı alışverişi telaşına karıştı.

En ucuz ürünler seçilerek yapılan kıyafet-kırtasiye alışverişinde masraflar 100 YTL'den başlıyor. Bu rakamlara, okul kitaplarıyla ulaşım ve yemek giderleri gibi zorunlu ihtiyaçlar da eklendiğinde, okul masrafları bütçeyi zorluyor.

Okullar açılmadan önce Ramazan Bayramı'nın kutlanacak olması, velilerin alışveriş yükünü daha da yukarılara çekerken, özellikle iftardan sonra kampanyalı satış yapan yerlerde yoğunluk yaşandığı gözleniyor.

Okul hazırlıklarını bir an önce tamamlamak isteyen veliler, ihtiyaçları son dakikaya bırakmamak amacıyla alışveriş yapmaya başlarken, mağaza sahipleri bu yıl fiyatların geçen yıla göre çok artış göstermediğini, okul ürünlerini hemen hemen geçen seneyle aynı fiyatlardan sattıklarını ifade etti.

Bazı mağazalar, velilere kolaylık sağlamak amacıyla kredi kartına 12 aya varan taksit imkanı sunarken, bazı hipermarketler de okul reyonlarında şimdiden kampanyalı satışlar yapıyor.

Aydın'da öğrenci kıyafetleri satan Emin Erdem, şimdilik öğrenci velilerinin genelde fiyat sorduklarını söyledi.

İlköğretim birinci kademe kıyafetlerinin 15 liradan, ilköğretim ikinci kademe ve lise kıyafetlerinin ise 30 liradan başladığını belirten Erdem, Ramazan Bayramı'nın okul öncesine denk gelmesinin işleri açısından nasıl bir sonuç getireceğini ise kestiremediklerini söyledi.

BİZE ULAŞIN