Tavan fiyat kalktı, sektör 'Biz de ders aldık' dedi

Akaryakıtta iki aydır devam eden "Tavan Fiyat" uygulaması dün itibariyle sona erdi. Pompa fiyatlarının önümüzdeki günlerde 10 - 15 kuruş daha artması bekleniyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) iki aylık süresi dün sona eren tavan fiyat uygulamasının sona erdiğini açıkladı. Buna göre bundan sonra fiyatlar tekrar serbest piyasa tarafından belirlenecek. EPDK tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: "Kurumumuz tarafından 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde "petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin fiyat uygulamalarında en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınmadığı" anlaşıldığından 27 Haziran 2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Kanun ile belirlenen iki aylık süre için tavan fiyat uygulaması başlatılmıştır. (....) Kurumumuz tarafından başlatılan tavan fiyat uygulaması ile de dağıtıcı ve bayi payları, litrede yaklaşık olarak 42 kuruştan 25 kuruşa indirim sağlanarak sınırlandırılmıştır.

'YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ'

Tavan fiyat uygulaması sonucunda, gelinen aşamada, kanunun öngördüğü "en yakın erişilebilir serbest piyasa fiyatlarının oluşumu ile ülkemiz piyasasındaki fiyat oluşumu" aynı seviyelerde gerçekleşmekte olup uygulamaya yönelik iki aylık kanuni süre bugün (dün) sona ermiş bulunmaktadır. Kurumumuz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de kanuni sorumlulukları çerçevesinde tüketici haklarını korumaya devam edecek, piyasada fiyat oluşumlarını titizlikle izleyecek, rafineri, dağıtıcı ve bayi paylarının en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu ile uyumluluk göstermesi hususunu kararlılıkla yakından takip edecektir" Tavan fiyat uygulamasının kalkması ile birlikte bayi ve dağıtım şirketlerinin fiyatlarının 10 - 15 kuruş arasında artması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN