Yüngül: Vestel Elektronik kâra geçecek, cirosunu % 5 artıracak

İhracat rekortmenlerinden Vestel'in CEO'su Ömer Yüngül, Vestel Elektronik'in ikinci çeyrekte kâr açıklayacağını, Vestel Beyaz eşyanın da kârlılığını sürdüreceğini açıkladı

Türkiye'nin en büyük ihracatçılarından olan Vestel Şirketler Grubu'nun CEO'su Ömer Yüngül, Vestel Elektronik'in ikinci çeyrekte kâr açıklayacağını ve bunun ardından yılı, kârlığını artırarak ve ciro bazında geçen yıla göre yüzde 5 büyüyerek tamamlayacağını söyledi. Yüngül ayrıca, Vestel Beyaz Eşya'nın yılın ikinci yarısında da ilk yarı seviyesinde net kâr elde edebileceğini ve şirketin, ekonomik krize rağmen ciro bazında geçen yılki 1.26 milyar liralık seviyeyi bu yılda yakalayabileceğini açıkladı. Vestel Beyaz Eşya, yılın ilk yarısında 47.8 milyon lira net kâr açıkladı.

'CİRO BÜYÜMESİ %5 OLUR'
Reuters'ın sorularını yanıtlayan Yüngül, "Vestel Elektronik ikinci çeyrekte kâra dönecek, şirketin kârlılığının da yıl sonuna kadar artarak devam edeceğini düşünüyorum. Siparişler bunu gösteriyor. Kasım ayına sipariş almaya başladık. Şirketin bu yıl ciro bazında ise yüzde 5 büyümesini bekliyoruz" dedi. Geçen yılı 4.7 milyar lira ciro ve 408.1 milyon lira zarar ile kapatan Vestel Elektronik, bu yılın ilk çeyreğinde 859 milyon lira ciro ve 108 milyon lira zarar açıkladı. Şirket, geçen yılın ilk yarısını ise 2.12 milyar lira ciro ve 81.6 milyon lira zararla kapatmıştı. Vestel Elektronik'in ikinci çeyrek bilançosunu bugün açıklaması bekleniyor. Yüngül, diğer bir iştirakleri Vestel Beyaz Eşya'nın yılsonu hedefleriyle ilgili olarak da "Şirketin 2009 cirosu geçen yılki 1.26 milyar liralık seviyesini yakalar. Vestel Beyaz'ın ilk yarıdaki 47.8 milyon liralık kârının da ikinci yarıda aynı miktarda gerçekleşmesini bekliyoruz" diye konuştu. Vestel Beyaz Eşya'nın altı aylık cirosu, geçen yılın aynı dönemindeki 609.8 milyon liralık seviyesine çok yaklaşarak 609.2 milyon lira olmuştu.

BİZE ULAŞIN