"Gelin Türkmenistan'daki imkânlardan yararlanalım"

Turizm atağına kalkan Türkmenistan'ın Devlet Başkanı Berdimuhammedov, Antalya'da Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte turizmcilere yatırım çağrısı yaptı: Gelin Türkmenistan'ın imkânlarından birlikte yararlanalım

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak geldiği Antalya'da Türk işadamlarına ülkelerinin imkanlarından beraberce yararlanma çağrısında bulundu. Başlattıkları kalkınma hamlesi hakkında bilgi veren Berdimuhammedov, ülkesindeki yabancı yatırımlar içinde Türk işadamlarının yatırımlarının çok ayrı bir yeri olduğunu söyledi. "Türk işadamlarının Türkmenistan'ın kalkınmasına değerli katkılar yapıyor, büyük projeleri hayata geçiriyor" diyen Berdimuhammedov, yeni dönemde de Türk işadamlarını ülkesinde yatırıma davet etti. Berdimuhammedov, Türkmenistan'da 530 Türk şirketi ve temsilciliğinin açıldığını, bu şirketlerin sanayi, ulaştırma ve inşaat alanlarında çalıştıklarını söyledi. Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) öncülüğünde Antalya'da düzenlenen Turizm Bilgilendirme Toplantısı'na katılan Berdimuhammedov, burada işadamları ve turizmcilerle bir araya geldi. Toplantıda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Otelciler Birliği, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği yöneticileri ile sektördeki çeşitli kuruluşların üst düzey yöneticileri de hazır bulundu.

AVAZA'DA VERGİ KOLAYLIĞI

Toplantıda konuşan Berdimuhammedov, turizmde büyük yatırım hamlesi başlattıklarını söyledi. Konuk devlet başkanı, Avaza serbest turizm bölgesinde devam eden yatırımlarla bir turizm merkezi kurmak istediklerini anlattı. Berdimuhammedov şunları söyledi: "Turizme büyük önem veriyoruz. Bu noktada Türk kardeşlerimizden öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünüyoruz. Avaza'yı kısa sürede dünya turizmine açmak için çalışıyoruz. Bu bölgede büyük Türk şirketlerinin yatırımları da var. Bu sektörde özel şirketlerin oluşacağı yer genişleyecek. Türkmenistan'ın turizminin gelişmesi bakımından Avaza milli turizm sahasının açılmasını bir görev biliyoruz. Serbest bölgede çalışmak için Türk şirketleri de önerilerin sundular ve somut işler yapıyorlar. Burada çalışan ve yatırım yapan yerli ve yabancı şirketler için vergi ve gümrük kolaylığı sağlayacağız.

97 anlaşma imzaladık bu sayı artacaktır
TÜRKMENİSTAN'IN bağımsızlığını ilan etmesinden beri en çok işbirliği yaptığı ülkenin Türkiye olduğunu belirten Berdimuhammedov, işbirliğinin en açık göstergesinin ise ticaret hacmindeki gelişme olduğunu söyledi. 2008 sonuçlarına göre iki ülke arasındaki ticaret hacminin 855 milyon dolara ulaştığını kaydeden Berdimuhammedov "97 ikili anlaşma imzaladık. Sayı artacaktır" diye konuştu.

IMF, bizi güvenilir ortak olarak açıkladı
BERDİMUHAMMEDOV Türkmenistan'da yatırım yapmak isteyen yabancı işadamları için hem altyapı imkanlarının çok geliştiğini hem de kolaylaştırıcı yasalar hazırlandığını belirterek şunları söyledi: "IMF, Türkmenistan'ın yatırımlar açısından 'yüksek derecede çekici ve güvenilir ortak' niteliğini taşıdığını açıkladı. Biz Türk kardeşlerimizi bu imkanlardan yararlanmaya davet ediyoruz.''

Turizm bölgesi için 1.5 milyar $ harcadık
GEÇTİĞİMİZ aylarda açılışı yapılan Avaza serbest turizm bölgesi konusunda da bilgi veren Berdimuhammedov, yatırımların değerinin 1.5 milyar doları bulduğunu belirtti. Berdimuhamedov "15 Haziran'da turizm bölgesinin ilk bölümünü açtık. Türk kardeşlerimiz de açılışa katıldı. Ekim ayında ikinci turizm sahası açılacaktır. Yeni oteller ve ticaret merkezleri de açılacaktır. Aynı zamanda Avaza'da 7 kilometrelik bir su nehir yapılacak" dedi.

2005-2008 arasında 17 milyar $'lık yatırım
TÜRKMENİSTAN ekonomisinin istikrarlı bir gelişme gösterdiğini anlatan Berdimuhammedov, "Ekonomimiz uzun vadeli programlarla istikrarlı bir biçimde büyüyor. Aldığımız bu tedbirlerle global krizin etkilerini önlemeyi büyük ölçüde sağladık" dedi. 2005-2008 yılları arasında 16.9 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını belirten konut Devlet Başkanı yatırımların yüzde 32'sinin yabancı yatırım olduğunu kaydetti.

BİZE ULAŞIN