IMF ile anlaşma Ekim ayında netleşir

Başbakan Erdoğan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılacak yeni stand-by anlaşmasının Ekim ayında imzalanabileceğini ifade etti

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan "Eğitime Fiziksel Katkı Projesi 5. Protokolü'' törenine katılan Erdoğan, toplantının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Erdoğan, uzun süredir tartışılan yeni stand-by anlaşmasının Ekim ayında İstanbul'da düzenlenecek IMF- Dünya Bankası Sonbahar Dönemi Toplantısında imzalanacağını kaydetti. Erdoğan, " Ekim'de İstanbul'da yapılacak IMF Toplantısında belirli bir konuma gelmiş olur. Yani oraya kadar süreç devam eder'' dedi. Başbakan Erdoğan, İMKB'de yaptığı konuşmada ise eğitimin önemine dikkat çekti. Eğitimin Türkiye'nin en öncelikli meselesi olduğunun altını çizen Erdoğan, "Eğer bizler eğitimde dünya ile yarışta bu açığı kapatırsak o zaman Türkiye'yi, bu milletin evlatlarını tutabilene aşk olsun diyoruz'' dedi.

12 YILDA 1.4 MİLYAR LİRA

İMKB yönetimine, eğitime yaptığı bu tarihi katkılardan ötürü eden Erdoğan, bunun son olmamasını temenni ettiğini, bunun artarak, bereketli bir şekilde devamını dilediğini belirtti. İMKB Başkanı Hüseyin Erkan ise 1997 yılından bu yana eğitime sağladıkları toplam katkının 1.4 milyar liraya ulaştığını belirterek, bugün imzalanan yeni protokol ile Milli Eğitim Bakanlığına yine mevcut İMKB Eğitim Fonu'ndan karşılanmak üzere 100 milyon lira daha kaynak tahsis ettiklerini bildirdi. Erkan, "Bu destekle ülkemiz genelinde toplam 400 adet okul, fakülte ve üniversite binası inşa edilmiş ve 200 binin üzerinde öğrencimize eğitim ve öğretim imkânı sağlanmış olacaktır'' dedi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da İMKB yönetimine sağladığı destek için teşekkür etti.

Tayyip Amca bize laptop alır mısın?'
'Türk gençliğinin dinamik bir yapısı olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, "Artık çocuklar bizden ekmek, para istemiyor. 'Başbakan Amca' veya 'Tayyip Amca bana labtop alır mısın?' diye soruyor. Bu çok önemli bir gelişme" dedi.

BİZE ULAŞIN