'Kriz Koç'u da etkiledi, talebi canlandırın'

Koç Holding, ilk yarıda 20 milyar TL satış geliri, 667 milyon TL net kâr elde etti. CEO Bulgurlu, krizin şirket sonuçlarını etkilediğini ifade etti

Koç Holding, ilk 6 aylık faaliyet sonuçlarını açıkladı. Şirket, Ocak-Haziran döneminde 20 milyar TL konsolide satış geliri ve 1.8 milyar TL faaliyet kârı elde etti. Böylece 30 Haziran 2009 itibariyle Koç Holding'in net kârı 667 milyon TL'ye ulaştı. Holding geçen yılın aynı döneminde, 28.2 milyar TL konsolide satış geliri, 3.4 milyar TL faaliyet kârı, 1.7 milyar TL net kâr sağlamıştı.

EKONOMİYE ODAKLANILSIN

Koç Holding CEO'su Dr. Bülent Bulgurlu yaptığı açıklamada 2008 yılında başlayan ve halen devam eden ekonomik krizin tüm şirketler gibi kendi sonuçlarını da etkilediğini belirtti. Bulgurlu, hükümet, çalışanlar, Merkez Bankası ve işverenlerin aldıkları tedbirlerin ve yaptıkları büyük fedakârlıkların üçüncü çeyrekte olumlu etkisini görmeyi umut ettiklerini söyledi. Bulgurlu, yılın ilk yarısında olduğu gibi yılın ikinci yarısında da, hükümetin ve ilgili tüm tarafların ekonomiye odaklanarak, tüketici talebinin canlandırılmasını sağlamaya azami gayreti göstermesini istedi. CEO Bulgurlu, Vergi indirimlerinin eylülde sona ermesinin ardından, azda olsa hareketlenen talebin devamı için yeni tedbirler alınacağını ümit ettiklerini ifade etti. Bulgurlu, hükümetin hazırlamakta olduğu orta vadeli ekonomik programın tamamlanması ve programa IMF desteğinin alınmasının fayda sağlayacağı, bunun kamu maliyesi dengelerine katkı sağlayacağı ve yaratacağı güven ile ekonominin düzelme sürecine ivme kazandıracağı görüşünü dile getirdi.

Faiz canlanma görülene kadar insin
KOÇ Holding CEO'su Bülent Bulgurlu, orta vadeli ekonomik programın açıklanmasının, tüketici talebine olumlu yansıyacağını, bunun şirketlerin ikinci yarı sonuçlarının daha iyi olmasını sağlayacağını söyledi. Ayrıca, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin, ekonomik canlanmanın tam anlamıyla görüldüğü noktaya kadar devam etmesinin olumlu bir gelişme olacağını ve 2009'un ikinci yarı neticeleri için çok önemli olduğunu da ilave etti.

İkinci yarı çok zor geçecek
Faaliyet gösterdikleri ana iş kolları olan otomotiv, enerji, finans, dayanıklı tüketim sektörlerinde ve diğer şirketlerinin tamamında ilk altı aydaki hedeflerini gerçekleştirdiklerini aktaran Bulgurlu, ikinci yarının çok zor geçeceğini, Hükümet, sivil toplum kuruluşları, işverenler kısaca toplumdaki tüm tarafların talebin canlandırılması için ellerindeki tüm imkânları değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Ratingciler gözden geçirilmeli

BULGURLU, dünyada krizin etkilerinin azalmasını sağlayan kısa vadeli önlem paketlerinin ardından, kalıcı büyümenin devamı ve küresel krizin tekrar etmemesi için bazı elzem önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Bulgurlu, düzenleyici ve denetleyici kurulların, rating şirketleriningözden geçirilmesinin önemini vurguladı.

BİZE ULAŞIN