Allahaşkına bir konu için 12 yıldır görüş beklenir mi?

Bir bakan olarak siz bile bürokrasiden şikayet ediyorsunuz. Vaktiyle hatırlıyorum, Başbakan Erdoğan da çok yakınmıştı...
İnanılmaz bir prosedür var. Yasama görevi gerçekten zor ve ağır. Milletvekilleri gayret ediyor ama orada da bir süreç var. Düşünün tek bir maddelik kanunu bir ayda ancak çıkarabildim. Bürokrasiyi inandırmanız gerekiyor. Ben daha önce oda başkanıyken ilgilenmişim. En basiti, eskiden bir organize sanayi kurmak için 23 ayrı kurumdan görüş alınırdı. İnanılmaz bir bürokrasi vardı. Gelir gelmez bunu 9'a indirdim. Hiç kanun düzenlemesine gerek yoktu. İkinci konu, 23 kuruluştan görüş sürme ne kadar sürüyordu biliyor musunuz? Ben bakan olduğumda, 12 yıldır görüşü beklenen konu vardı. Bakın 12 yıl. Ben bunları fiilen yaşadım. 12 yıldır görüş vermeyen kurul var. Gelir gelmez, bütün kuruluşlara yazı gönderttim. Bir ay içinde olumlu ya da olumsuz görüşlerini verecekler. Cevap gelmediği takdirde, olumlu kabul edilecektir dedim.

İhracatçılara çizdiğiniz yol haritası nedir?
Genelde bir pazar bulununca, çok fazla pazar çeşitlemesine gitmiyor ihracatçılarımız. Ama yumurtaların tamamını bir sepete koymak, küresel krizde işleri zora soktu. Türkiye bu krizi 2001 şartlarıyla yaşamış olsaydı, nakavt olmuştu. O günleri yaşamış bir sanayici olarak söylüyorum bunları. Bizim ihracatçımız, genelde sorunlu olmayan pazarlara odaklanmıştı. Ama şimdi bu küresel kriz, dünyanın sadece o bölgelerden ibaret olmadığını gösterdi. İhracatçılarımız dünyanın bütün keşfedilmemiş ülkelerine gitmeli. Daha önce gidilmeyen yerlere gidiyoruz şu anda. Suriye'ye, Libya'ya ihracatımız arttı.

BİZE ULAŞIN