Haber turu

Eroğlu: Kyoto'ya resmen taraf olduk
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin Kyoto Protokolü'ne 26 Ağustos 2009 tarihi itibarıyla resmen taraf olduğunu belirterek, "Ülkemiz, iklim değişikliği ile mücadele hususunda alınan kararlarda daha etkin söz sahibi olacaktır'' dedi. Eroğlu, Türkiye'nin Kyoto Protokolü'ne katılmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısının 05 Şubat 2009 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştığını anımsattı. Protokole taraf olunmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının ise 13 Mayıs 2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak 28 Mayıs 2009'da BM Genel Sekreterliği'ne gönderildiğini anlatan Eroğlu, "Protokol gereği 90 günlük resmi sürenin dolmasından sonra 26 Ağustos 2009 tarihi itibarıyla Türkiye Kyoto Protokolüne resmen taraf olmuştur'' dedi.

Üçüncü köprü için konuşulan her şey boş
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da yapılması planlanan 3. köprünün güzergahının geçeceği bölgedeki belediye planlarına işlenmesi gerektiğine işaret ederek, "Bu yapılmış mı? Yapılmamış. O halde konuşulan her şey boştur. Kusura bakmasın kimse, ortaya çıkıp mal bulmuş mağribi gibi konuşmasın" dedi. Yıldırım, Elmadağ'da yeni inşa edilen viyadükte yaptığı açıklamada, ödenek yetersizliği nedeniyle bitirme süresi 2024 olarak revize edilen Ankara-Kırıkkale bölünmüş yol çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi. Yıldırım, ''Sürücülerimizin Elmadağ rampalarındaki korkulu rüyası sona erecek" dedi.

Kalitesiz ürünlerin yüzde 56'sı Çin'den
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin sağlıksız, standart dışı mallar almasını önlemek için büyük bir denetim çalışması başlattı. Bazı gazeteciler ile sohbet eden Sanayi Bakanı Nihat Ergün, 8 ilde yapılan denetimlere göre, standart dışı ürünlerin daha çok Çin ve Hindistan'dan geldiğini de söyledi. Özellikle sanayide kullanılan ürünler arasındaki standart dışı malların yüzde 56'sının Çin malı olduğunu belirten Ergün, "Tüketicinin yanıltılmasına asla izin vermeyeceğiz" dedi. Ergün, çalışmaların ürün sayısı artırılıp ülke geneline yayılacağını söyledi. Zübeyde YALÇIN- ANKARA

BİZE ULAŞIN