IMF yenilgisini zafere dönüştürmeyi başardınız

New York Times, Türkiye'nin IMF görüşmelerini askıya almasından sonra ekonomideki olumlu göstergelerle ilgili "Türkiye, yenilgiyi geçici bir zafere dönüştürdü" diye yazdı

New York Times tarafından dün yayımlanan Türkiye ve IMF ilişkileri ile ilgili bir analiz yazısında Türkiye'nin IMF ile müzakereleri askıya almasından sonra ekonomideki bazı olumlu göstergelere dikkat çekildi. Yazıda "Türkiye, görünüşteki yenilgiyi geçici bir zafere dönüştürdü. Bu yılın başlarında Uluslararası Para Fonu ile müzakerelere sıkı pazarlıkçı bir yaklaşım, ülkeyi küresel kriz ortasında bir destek planından yoksun bırakmıştı. Türkiye, bir ekonomik felaketi ve IMF kredileri ile birlikte gelen kısıtlamaları bertaraf etmeyi başardı. Ancak ekonomisi, kırılgan olmayı sürdürüyor" yorumu yapıldı.

KONTROL DIŞI FAKTÖRLER
"Türkiye'nin riskli bahisi" başlığı ile yayımlanan analizde, Türkiye'nin IMF ile yaptığı görüşmelere işaret edilerek Türkiye'nin Şubat ayında IMF ile görüşmelerden çekildiğinde iktisatçıların, "Hükümetin, yatırımcılar arasındaki kredibilitesini riske atarak her şey kaybetme tehlike ile karşı karşıya bulunduğu" uyarısının yapıldığı hatırlatıldı. Bu konuyla ilgili olarak "Uzmanlar daha da yanılamazdı. Müzakereler askıya alınmasından bu yana İMKB endeksinin yüzde 79 yükseldi. Türk devlet tahvilleri getirileri rekor düşük düzeylerine indi ve yüzde 5.4 enflasyon oranı, Merkez Bankası'nın yıl sonu hedefinin altında" ifadeleri kullanıldı. Analizde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin IMF olmadan da idare edebileceğini söylediği anımsatılarak ancak Erdoğan'ın iki defa düşünmesi gerektiği savunuldu. Yazıda şöyle denildi: "Türkiye'nin başarısı, daha çok hükümetin kontrolü dışındaki faktörlerin sonucudur. Hisse ve tahvil getirileri, riskli varlıklar konusundaki küresel düzeltmeden yararlanıldı. Enflasyonun adeta yarı yarıya inmesi de önemli ölçüde petrol fiyatlardaki düşüş ve gerileyen iç tüketimden kaynaklanıyor."

'FON KREDİSİ OLSUN VEYA OLMASIN DİKKAT ŞART'
Merkez Bankası'nın ölçülü faiz indirimlerinin, bir toparlama olmadığı sürece devam edeceğinin işaretini verdiğine de dikkat çekildiği analizde buna rağmen açığın bu yıl GSYH'nın yüzde 5'ini bulacağını, böylece kötüleşen kamu finansmanının, faiz oranlarındaki düşüşünü sınırlayacağı belirtilerek "Otoriteler, IMF kredisi ile veya olmadan, dikkatle hareket etmeli" uyarısı da yapıldı.

BİZE ULAŞIN