Türkmenistan'ın Avaza bölgesi turizm cenneti olacak

Devlet Başkanı Berdimuhammedov'un Türk yatırımcıları davet ettiği Avaza turizm bölgesi, üç aşamalı yürütülecek proje sonunda 2020'ye kadar 7 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak

Enerji zengini Türkmenistan, Hazar denizi kıyısında kurulmakta olan Avaza Serbest Turizm Bölgesi'ne yabancı yatırımcıları bekliyor. Türkmenistan hükümeti, bölgede yatırım yapacak yabancı şirketlere vergi ve gümrük kolaylığı sağlamayı vaat ediyor. Yaklaşık 24,6 trilyon doğal gaz ve 20 milyar ton petrol rezerviyle enerji gündeminden düşmeyen Türkmenistan, enerji yatırımlarının yanı sıra turizm sektöründe de söz sahibi olmak istiyor. Hazar denizi kıyısındaki Avaza bölgesini 2007 yılında serbest turizm bölgesi ilan eden Türkmenistan, Avaza'yı turizm merkezi yapmak istiyor. Avaza projesini başlatan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhammedov, bu projeden sorumlu özel bir koordinatör atarken, en az ayda bir bölgedeki inşaat çalışmalarını da yerinde inceliyor ve Aşkabat'ta ağırladığı konuk devlet başkanları, başbakanları Avaza'yı görmeye ve yatırım yapmaya davet ediyor.

İLK ETAP 2011'DE BİTECEK
750 hektarlık alanda gerçekleştirilen Avaza Projesi kapsamında modern otellerin yanı sıra sağlık merkezleri, spor tesisleri, villalar, pansiyonlar, iş merkezleri, çocuk dinlenme kampları ve kültürel merkezler kurulacak. Türkmenistan hükümeti şu ana kadar 1 milyar doların üzerinde yatırım yapılan projenin ilk etabının 2011 yılında tamamlanacağını ve yatırımların 4 milyar doları aşacağını açıkladı. 2020'de tamamlanması hedeflenen 3 aşamalı projenin toplam maliyetinin 7 milyar doları bulması bekleniyor.

AVAZA'YA UÇMAK 20 DOLAR
Hazar denizinin en temiz sahili olarak bilinen Avaza'da 16 kilometre uzunluğunda kumsal bulunuyor. Avaza'da Haziran ayından başlayarak Eylül sonuna kadar denize girilebiliyor. Deniz suyunda oldukça düşük olan tuz oranı ise binde 0.8 olduğu belirtiliyor. Avaza'ya ulaşım kolaylıkla sağlanıyor. Dünyada en ucuz uçak yolculuğu yapılabilen ülke olarak bilinen Türkmenistan'da başkent Aşkabat'tan Avaza'ya 20 dolara uçak yolculuğu yapılıyor. Tren yolculuğu ise 4 dolar.

'TÜRKİYE'NİN TECRÜBESİNDEN YARARLANACAĞIZ'
Çeşitli vesilelerle bir araya geldiği Türk yetkililere de Türkiye'nin turizm tecrübesinden yararlanmak istediklerini söyleyen Türkmen lider Gurbanguli Berdimuhammedov, önceki gün Antalya Belek'teki Rixos Premium Otel'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte katıldığı ''Turizm Bilgilendirme Toplantısı'' nda da Türk iş çevreleri ile işbirliğini geliştirmeye daima hazır olduklarını dile getirdi. Türkmen turizmcilere Türk uzmanlar eğitim veriyor.

BİZE ULAŞIN