Ziraat, memursuz şubesinin tescilini iki kişiye kaptırdı

Memursuz banka şubesi olarak adlandırılan VTM sistemini Mayıs ayında tescil ettiren Sevil Tunç ve Ayhan Akman, Ziraat Bankası'nın başvurusunun iptalini istedi. İtiraz kabul edilirse banka markayı kaybedecek

Dünyada bir ilki gerçekleştiren Ziraat Bankası, 2008'de geliştirdiği ve açılışını Başbakan Tayyip Erdoğan'a yaptırdığı memursuz banka şubesi olarak adlandırılan VTM (Video Teller Machine) sisteminin markasını kaybetmekle karşı karşıya. Sevil Tunç ve Ayhan Akman adlı iki kişinin benzer bir ürün için VTM markasını Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) aylar öncesinden tescil ettirdiği ortaya çıktı. Bankanın 7 Kasım 2008'deki başvurusundan 7 ay önce 13 Mart 2008'de başvuran ve 27 Mayıs'ta markayı tescil ettiren Sevil Tunç ve Ayhan Akman, Türk Patent Enstitüsü'ne Ziraat Bankası'nın başvurusunun iptali için dilekçe verdi.
'İKİ ÜRÜN ÇOK BENZİYOR'
İtiraz başvurusunda şu gerekçeler sıralandı: "Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmündeki Kararname hükümlerine göre Ziraat Bankası adına yapılmış olan bu başvurunun TPE tarafından reddi gerekmektedir. Aynı veya aynı türdeki mal veya hizmetle ilgili olarak tescil edilmiş veya daha önce tescil için başvurusu yapılmış bir marka ile aynı veya ayırt edilemeyecek kadar benzer olan markaların tescil edilebilmeleri mümkün değildir. Olayda Sevil Tunç ve Ayhan Akman adına yapılan tescil başvurusu 13.03.2008 tarihinde yapılmış ve tescil edilmiştir. Oysa Ziraat Bankası tarafından yapılan başvuru 07.11.2008 tarihinde yapılmıştır. Bu halde Ziraat Bankası'nın yapmış olduğu başvurunun TPE tarafından re'sen gözetilerek reddi gerekmektedir." Tunç ve Akman'ın başvurusunun kabul edilmesi halinde banka VTM markasını kaybetmekle karşı karşıya kalacak.

İLK DENEMEYİ BAŞBAKAN YAPMIŞTI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ziraat Bankası'nın görüntülü bankacılık sistemi VTM'yi Ocak 2009'da hizmete açmıştı. VTM'yi Ocak 2009'da hizmete açan Başbakan Erdoğan, müşteri temsilcisine canlı olarak bağlanmış ve maaşından para çekmişti.

BİZE ULAŞIN