2 milyar TL'lik örtülü halka arz

Küresel kriz yüzünden tüm dünyada halka arzlar bıçak gibi kesilirken, rekorların borsası İMKB'de Eylül'den 58 ŞİRKETİN HALKA bu yana 58 şirketin halka açıklık oranı arttı. Gizli halka arzın tutarının 2 milyar lirayı aştığı hesaplanıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 01.09.2009 ABONE OL
Rekor üstüne rekor kıran İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) ilginç bir rekora daha imza atıldı. Küresel krizin patlak verdiği Eylül ayından bu yana tam 58 şirketin halka açıklık oranı arttı. Yani İMKB'de işlem gören şirketler bir anlamda gizlice halka 2 milyar liralık halka arza imza atmış oldu. Uzmanlar bu durumu, "Şirket sahipleri ve ortaklar ilerleyen günlerde borsanın daha da yukarıya gideceği ve borsa değerlerinin şirketler değerlerinin üzerine çıkabileceği beklentisiyle hisselerini kaydileştirdi. Ayrıca bedelli sermaye artırımları da hisse miktarını arttırdı" sözleriyle açıklıyor.

REKOR LÜKS KADİFE'DE

Takasbank verilerine göre, son 11 ayda borsadaki yatırımcılara en fazla açılan şirket Lüks Kadife oldu. Şirketin halka açıklık oranı küresel krizin patlak verdiği Eylül ayından bu yana yüzde 47 arttı ve yüzde 96'ya çıktı. Buna karşın şirket hisseleri İMKB endeksiyle paralel bir getiri sağladı ve yüzde 36 değer kazandı. Tekstil alanında faaliyet gösteren bir diğer şirket, Mensa Mensucat da halka açıklık oranını yüzde 34 oranında arttırıp yüzde 80'e çıkardı. Buna karşın Lüks Kadife gibi yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başaramadı. Şirketin hisseleri İMKB getirisinin oldukça altında kaldı ve yatırımcılar yüzde 22.5 zarar etti. Borsanın gedikli şirketlerinden birisi olan Işıklar Ambalajın da halka açıklık oranı bu dönemde patladı. Yüzde 46'dan 77'ye ulaşan şirket krizden bu yana yatırımcılarına yüzde 11 getiri sağlasa da İMKB endeksinin altında bir performans sergilediği için yatırımcılarını üzdü. Hisse satışı yoluyla halka açıklık oranını artıran TAV Havalimanlarının attığı bu adım parasını İMKB'de değerlendirenleri ciddi anlamda sarstı. Zira şirketin hisseleri küresel krizin patlak verdiği Eylül ayından bu yana yüzde 24 değer kaybetti.

DEVLER UFAK UFAK AÇILDI

Borsadaki hisse payını çaktırmadan arttıranlar arasında İMKB'nin ağır topları da yer alıyor. İMKB'de en çok işlem gören 100 şirket arasında yer alan Akbank, Sabancı Holding, Deva Holding, Eczacıbaşı Yapı, Göltaş Çimento, Karsan, Net Holding, Tat Konserve ve Turcas Petrol'ün yanı sıra BİM, Ülker ve Bank Asya gibi yüksek işlem hacmine sahip şirketler de bu süreçte hisselerini kayıt altına aldırarak halka açıklık oranlarını genişletti.

TOPLAM BEDEL 2 MİLYAR OLDU
İş Yatırım uzmanları tarafından derlenen verilere göre hisselerin kaydileştirilmesi ve hisse satışı yoluyla toplam 2 milyar liralık halka arz gerçekleştirilmiş oldu. Bu rakamın önemli bir bölümü Sabancı Ailesinin fertlerinin kendi hisselerini kayıt altına almasından kaynaklandı. Aile fertlerinin Sabancı Holding'deki hisselerini 10 yıl sonra elden çıkarmak kaydıyla kayda aldırmasıyla 585 milyon liralık bir halka arz gerçekleştirilmiş oldu. TAV havalimanlarının hisselerinin kayıt altına alınmasıyla 511 milyon liralık bir genişleme daha sağlandı. Deva Holding, Eczacıbaşı Yapı, İhlas Elektrikli Ev Aletleri, Tire Kutsan, Şeker Finansal Kiralama, Anel Telekom ve son günlerin gündemdeki şirketi Reysaş Lojistik halka açıklık oranını arttıran diğer önemli şirketler oldu. Uzmanlar, halka açıklık oranının kayıt altına alma ve bedelli sermaye artırımları yoluyla gerçekleştiğine dikkat çekerek, "Bu yolla 2010 yılında birincil ve ikincil halka arzlara zemin oluşturulmak isteniyor" yorumunu yaptı.

UZMANLAR NE DİYOR?
Halka açıklık oranının bu denli artması iki nedene bağlanıyor. Bunlardan ilki büyük şirketlerin hisselerini elinde bulunduran aile fertlerinin kayıt altına alma işlemlerine hız vermesi. İkincisi de şirketlerin bedelli sermaye artırımına gitmesi.

İŞ YATIRIM ARAŞTIRMA MÜDÜRÜ EMRE SEZAN:
2010'DAKİ ARZLARA HAZIRLIK YAPILIYOR
Geçtiğimiz dönemde hisse değerlemeleri düşük olduğundan hissedarların satış yapmaması doğal karşılanabilir. Fakat değerlemelerin şu an makul düzeylere gelmesi bundan sonraki dönemde satışları gündeme getirebilir. 2010 yılı hissedar satışları, ikincil ve birincil halka arzları göreceğimiz bir yıl olacak.

FİNANS INVEST ARAŞTIRMA GRUP BAŞKANI OĞUZ BÜKTEL:
BANKALARA TEMİNAT GÖSTERMEK İÇİN YAPILDI
Hisselerin kayıt ettirilmesi yaygınlaşan bir uygulama oldu. Bunun nedeni kayda alınan hisselerin daha kolaylıkla bankalarda teminat olarak kullanılabilmesi, daha likit hale gelmesi ve satış konularında getirdiği esneklik.

BU YIL YÜZDE 73.3 KAZANDIRDI
Küresel krizin patlak verdigi 15 Eylül'den bu yana İMKB ciddi bir performans sergiledi. Küresel piyasalarda yaşanan sorunlara rağmen kısa zamanda toparlanan İMKB yılbaşından bu yana yatırımcılara yüzde 73.3 getiri sağladı.

BUGÜN NELER OLDU