500 yüzsüz, bir varlık barışı ediyor

Çarşamba 02.09.2009
ABONE OL
GELİR İdaresi, vergi yüzsüzleri listesini yayımladı. Listede, İmar Bankası yine ilk sırada. Ünlü isimler ise listedeki yerini koruyor!

İLK 500 vergi yüzsüzünün borcu 15 milyar TL'ye yakın. Bu rakam devletin vergi barışıyla yurt içi ve yurt dışından toplanmak istenen rakama eşit

Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi yüzsüzlerini teşhir etti. Listede yıllardır eskimeyen yüzler yanında ilginç isim ve şirketler de yer alıyor. Başkanlığın internet sitesinde 118 sayfa tutan raporda, İmar Bankası yine ilk sıradaki yerini korurken Beşiktaş Futbol Yatırımları, DYO ve ÇBS Boya, eski Galatasaray Başkanı Faruk Süren'in Makine Takım AŞ'si, Erol Evcil ve sahibi olduğu Erege Metal'i listenin uzayıp giden isimlerinden. Listede bir de genelev patronu var. Türkiye genelinde 5 bin 889 adet borçlunun yer aldığı 850 bin TL ve üzerindeki vergi ve cezasını ödemeyen mükellefler listesi, 50 kişiden oluşan tablolar şeklinde hazırlandı. Liste toplam 118 sayfa tuttu. Ancak şirketlerin vergi borcunun listelerde dağınık bir şekilde yer alması, şirketlerin toplam borçlarının hesaplanmasını imkansız hale getirdi.

İMAR İLK SIRADA
GİB'in listesinde yer alan şirketler arasında iflas halindeki İmar Bankası ve şubeleri en çok vergi borcu bulunanlar arasında dikkat çekti. En büyük vergi borcu bulunan yüzsüzler arasında Jetpa Holding ilk sıralarda yer aldı. Listenin birçok noktasında yer alan Jetpa Holding'in Borsa ajanlığı ve simsarlığı alanında faaliyetinden 226 milyon 865 bin 769 TL borcu bulunuyor. Jetpa Holding'in yine bu alanda 61 milyon 598 bin TL vergi borcu gözüküyor. Liste tarandığında Jetpa'nın sahibi Fadıl Akgündüz'ün kitap-kitapçık yayımı alanında ise 16.5 milyon TL vergi borcu dikkat çekiyor. GİB'in 850 bin TL ve üzerinde vergi borcu bulunanlar listesinde birçok belediye ve belediye kuruluşu da yer alıyor. GİB'in listesinde yer alan en çok vergi borcu bulunan şirketler arasında Uludağ Tekstil Giyim ve Konfeksiyon Sanayi Dış Ticaret AŞ başı çekiyor. Şirketin vergi borcu 158,8 milyon TL, Çukurova İthalat ve İhracat Türk A.Ş.'nin vergi borcu 151 milyon TL, Erol Evcil'e ait Eze Zeytincilik'in 112 milyon 275 bin TL vergi borcu bulunuyor. Listede, Beşiktaş Futbol Yatırım 16.2 milyon TL'yle, Yimpaş 39 milyon TL'yle yer alıyor. Turizm sektöründen silinen Asya Tur 106 milyon liralık vergiborcu ile 23'üncü, Türkiye'deki faaliyetlerini vergi borcu nedeniyle kapatan Raymond James ise 13.1 milyon liralık borçla 284'üncü sırada yer aldı.

5 bin 889 kişinin borcu ifşa edildi
GELİR İdaresi Başkanlığı internet sitesinde 850 bin TL ve üzerindeki vergi ve cezasını ödemeyen vergi borçlarını içeren 5 bin 889 isme yer verirken, 1 Haziran 2008- 31 Mayıs 2009 tarihleri arasında kesinleşen ve toplam miktarları 850 bin TL'yi aşan tarhiyatlara ilişkin listesinde toplam 547 borçlu mükellefin isimlerini açıkladı. Bu arada listede yer alanların çoğu listeye daha önce dahil olanlar...

https://www.sabah.com.tr