Acil telefonları birleşiyor

Türk Telekom ile Aselsan, 112 Acil Yardım ve Kamu Güvenliği Telsiz Haberleşmesi konularında yaptıkları işbirliği ile "Kamu Güvenliği Telsiz Haberleşme Sistemi" projelerinde, ihalelere katılım dâhil tüm süreçlerde birlikte hareket ederek ortak çözümler üretecek.

Çarşamba 02.09.2009 12:35
Güncelleme: Çarşamba 02.09.2009 12:38
ABONE OL
Türk Telekom ve Aselsan, bugün imzalanan işbirliği anlaşmasına göre, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen '112 Acil Yardım için Bilgisayar Destekli Sevk ve Yönetim Sistemi' altyapısı kurulumu ve Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Kamu Güvenliği Telsiz Haberleşme Sistemi' projelerinde, ihalelere katılım dâhil tüm süreçlerde birlikte hareket ederek ortak çözümler üretecek.

Birbirini tamamlayıcı nitelikteki bu iki proje kapsamında, Türkiye'de 112, 110, 155 ve 156 gibi acil yardım telefonları birleştirilerek tek numaraya (112 ACİL) dönüştürülecek. Böylece, ortak sayısal telsiz sistemini kullanabilecek olan kamu güvenliği ile ilgili kurumlar, acil durumlarda ortak ve koordineli hareket ederek, halka daha etkin ve daha hızlı hizmet sunabilecek. Projelerin hayata geçirilmesi ile kamu güvenliği personelinin ihtiyaç duyduğu bilgiye sayısal telsiz ortamından en hızlı şekilde ulaşması sağlanacak, merkezden mobil ekiplerin yerleri takip edilecek ve acil durumlarda olay yerine en yakın ekipler yönlendirilerek en hızlı, doğru ve etkin şekilde müdahale ile kamu yararı gerçekleştirilecek.