Boeing'de yönetim değişikliği

Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO'su Scott Carson'ın yılsonunda şirketten emekli olacağını açıklaması üzerine, Jim Albaugh bu göreve atandı.

Çarşamba 02.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 02.09.2009 09:42
ABONE OL
Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO'su Scott Carson'ın yılsonunda şirketten emekli olacağını açıkladı. Bunun üzerine Boeing Başkanı ve CEO'su Jim McNerney, 59 yaşındaki Jim Albaugh'u Carson'ın Boeing Ticari Uçaklar'daki (BCA) liderlik görevine, 45 yaşındaki Dennis Muilenburg'u ise Albaugh'un Boeing Entegre Savunma Sistemleri'ndeki (IDS) başkan ve CEO görevine atadı. Her iki atama ise 1 Eylül itibariyle geçerli olacak.

63 yaşındaki Carson, Boeing ticari uçaklarının satışını canlandırmış ve havayolu müşterilerine ve dünya çapındaki kiralama şirketlerine sunulan hizmetlerden sorumlu olarak iki yıl boyunca Boeing Ticari Uçaklar biriminin satış organizasyonunun başında bulunduktan sonra 2006 yılından bu yana Boeing Ticari Uçaklar'ın yöneticiliğini yaptı. Carson daha önce finans ve iş stratejisi organizasyonlarının yanı sıra bilgi sistemleri ve hizmetlerinin yönetiminden sorumlu olan Boeing Ticari Uçaklar'ın başkan
yardımcısı ve CFO'su görevinde bulunmuştu. Şirketin savunma konusundaki işlerinde yöneticilik de yapan Carson, "Connexion By Boeing" firmasının da ilk başkanlığını üstlendi.

Mc Nerney konuyla ilgili açıklamasında, "Boeing'in Yönetim Kurulu ve ben, Scott'un pek çok disiplin, işlev ve işlerden edindiği başarılarından ve görev yaptığı 38 yıl boyunca Boeing'e sürekli katkıda bulunmuş olmasından dolayı memnuniyet duymaktayız. Onun liderliği ve operasyonel deneyimi sayesinde Boeing Ticari Uçaklar, zor bir iş ortamında çok iyi performans göstermiş olup devam eden pazar başarısı için yerini sağlam tutmaktadır" dedi.

McNerney, Carson ve Albaugh'un müşteri ve diğer iş ilişkilerinde yumuşak bir geçiş sağlanması için birlikte çalışacağını ve Carson'ın da şirket için özel olan projelerde yılsonuna kadar destek vereceğini söyledi. Carson, United Way of King County'nin 2009-2010 fon yaratma kampanyasına başkanlık etmeye emekliliğinin ardından da devam edecek.

Mc Nerney, "Jim, teknik açıdan karmaşık işlerin ve programların ilk geliştirme aşamasından tam üretim ve teslimine kadarki aşamaları yöneten çok deneyimli ve etkin bir uzay ve havacılık yöneticisidir. Onun program yönetimi ve mühendisliği odağı, Boeing Ticari Uçaklar'ın ana geliştirme ve üretim programlarının başarısını garanti altına almaya yardımcı olacaktır. Hepsinden daha önemlisi, bir Washington'lı ve Puget Sound bölgesinde çalışan 9 bini aşkın Entegre Savunma Sistemleri çalışanının yöneticisi olarak, bu alandaki insanlar, konular ve programlara aşinadır. Bugün Boeing Ticari Uçaklar için ideal lider odur" şeklinde konuştu.

Muilenburg, yeni görevine, çok çeşitli savunma ve devlet hizmetleri gibi, askeri platformlar ve sistemler için global alanda satış sonrası destek sağlayan 8 milyar dolarlık işin başında bulunduğu Entegre Savunma Sistemleri'nin Küresel Hizmetler ve Destek biriminden geçti. Muilenberg'in daha önceki görevleri arasında şirketin ABD Ordusu'na yönelik geliştirme programı olan Savaş Sistemleri Bölümü ve Gelecek Savaş Sistemleri liderliği bulunuyor. Muilenberg, aynı zamanda Boeing'in küresel hava trafiği
yönetimi hizmetlerini modernize etme programının tüm mühendislik geliştirme çalışmalarının da yönetimini üstlenmiştir.

Mc Nerney bu atamayla ilgili olarak ise şunları söyledi: "Dennis, terfi etmeye ve Entegre Savunma Sistemleri ekibini yönetmeye hazırdır. Onun teknoloji entegrasyonundaki tecrübesi, büyük çaplı programların zaman ve bütçe bazında yapılan teslimatlarının takibi ve müşterilerle yeni, gelişen pazarlarda yaptığı çalışmaları, bizim yeni bir ivme kazanmamıza ve uzun dönemli büyüme sağlamamıza yardımcı olacaktır."

https://www.sabah.com.tr