Doğal ve sağlıklı olan küçük paketleri rafa koyup satışı artıracak

Bu yıl ilk kez 123 kişilik Ar-Ge toplantısını İstanbul'da yapan PepsiCo, yeni yıl üretim trendlerini belirledi. Doğal ve sağlıklı ürünler yerel tatlarla birleşecek

Çarşamba 02.09.2009
ABONE OL
Son dönemde hükümetin Ar-Ge yatırımı yapılmasını teşvik için verdiği destek paketleri pek çok firmanın Türkiye'yi merkez yapma konusundaki düşüncelerini hayata geçirmesini gündeme getirmişti. Coca Cola, HP, Bosch, Huawei Ar-Ge merkezi kurma kararı alırken Pepsi Co da ilk kez Ar-Ge toplantılarını İstanbul'da yapma kararı aldı. Conrad Otel'de iki gün sürecek toplantılara 23 ülkeden 123 Ar-Ge yöneticisi katılıyor. Pepsi Co CSO'su (Chief Scientific Officer) Mehmood Khan, şirket olarak üretilecek yeni ürünlerle ilgili merkezden bölgelere bölgelerden de merkeze bilgi akışı olduğunu ve elde edilen veriler ışığında hem tüketicinin zorlanmadan alabileceği hem de damak tadına ve vücut sağlığına uygun ürünler üzerine yoğunlaştıklarını söyledi. Tüketici gruplarının kültürel özellikleri, yaş ve hayat tarzları sonucunda farklı ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Khan şunları söyledi: "Dünyada trend daha sağlıklı, doğal ve kültürel ürünler yönünde. Tüketiciler artık daha bilinçli ve etiketleri okuyarak ürün tercih ediyor. Son yıllarda bitkisel yağlarında kendi arasında yararlı olup olmayanlarını tespit ettiğimiz için bizde tüm dünyada yağlarımızı yüzde 80'lere varan maliyet farklarıyla değiştirdik."

YENİ BİR SEGMENT YARATIRIZ
Şu anda 43 milyar dolar değere sahip olan, Pepsi Bottling Group satın almasından sonra bu rakamın 60 milyar doları bulacağını belirten Khan, Ar-Ge'ye ayrılan payın ise geçen yıla göre çift haneli olarak büyüdüğünü söyledi. "Daha önce hiç varolmadığımız segmentlerle, pazar ve kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda lüks segmentlerde de ürün üreteceğiz. Ayrıca yerel tadları globalleştirme yönünde de çalışmalarımız var" diyen Khan, segmente adını verecek ürürünler üretme üzerine de ciddi mesai harcadıklarını dile getirdi.

ÇEVRE ÜLKELER TÜRKİYE'Yİ AR-GE ÜSSÜ YAPABİLİR
ABD, Meksika, Avrupa ve Asya'da birçok Ar- Ge merkezleri olduğunu söyleyen Khan, Türkiye'de de bir Ar- Ge merkezi kurulabileceğini söyledi. Khan "Bu etraftaki ülkelerin ne kadar büyüdüğüyle ilgili. Pazar büyürse ilk önce laboratuvar ardından merkez kurulabilir. Yatırım için hazırız" diye konuştu Ar-Ge'ye ayırdıkları payın çift haneli büyüdüğünü kaydeden Khan yerel tadları globalleştireceklerini söyledi.

İLK ÖNCE TÜRKİYE SONRA DİĞER ÜLKELER
OCAK ayı itibariyle 14 ülkenin bağlandığı Pepsi Co Güney Doğu Avrupa Bölgesi Ar-Ge Direktörlüğü görevini yürüten Erdem Göktürk ise ürünlerinde kullandıkları doğal Hoso yağını Türkiye'de üretmek ve yağ tedariğinin tamamını Türkiye'den yapmak için çalıştıklarını ifade etti. Türkiye'de birkaç farklı bölgede deneme üretimlerini yaptıklarını hatırlatan Erdem Göktür, 2010 yılından itibaren Hoso yağı üretiminin tamamını Türkiye'den yapmayı planladıklarını kaydetti. Bunun için kapasitelerini artıracaklarını ifade eden Erdem Göktürk, ilk etapta Türkiye'ye yetecek yağ üretmeyi ardından da bağlı ülkelere yağ tedariği yapmayı hedeflediklerini kaydetti. Göktürk 14 ülkenin bağlı olduğu Türkiye'nin özellikle dünyaya dağıtılacak yeni ürünlerin belirlenmesinde söz sahibi olduğunu sözlerine ekledi.


https://www.sabah.com.tr