Elektrik zammı talebine tepki

ESM Şube Örgütlenme Sekreteri Nural Özcan, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ.'nin (TETAŞ), enerji fiyatlarına yüzde 20 oranında zam yapılması talebiyle ilgili olarak, "Elektrik fiyatları halkın belini bükecek" dedi.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 02.09.2009 09:33 ABONE OL
Sendika binasında basın açıklaması yapan ESM Şube Örgütlenme Sekreteri Nural Özcan, TETAŞ maliyetlerdeki artış nedeniyle elektrik fiyatlarındaki yüzde 20'lik artış önerisini Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) bildireceğini, hükümetin zammı kabul etmesi halinde dağıtım şirketlerine satılan elektrik Ekim ayından geçerli olmak üzere zamlanacağını söyledi.

Özcan, hükümetin dışa bağımlı ve özel sektörün inisiyatifine terkedilmiş enerji politikalarıyla, halkın fahiş fiyatlarla enerji kullanımının ve enerji fiyatlarına sıklıkla zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Ulusal enerji üretiminin yüzde 60'ının tamamen dışa bağımlı doğalgazdan sağlanması ve özel sektörün enerji üretimindeki payını yüzde 55 düzeyine yükseltilmesiyle olumsuz etkilerinin görüldüğünü ifade eden Özcan, "2008 yılı başından itibaren elektrik fiyatlarına yapılan zamlar dikkate alındığında sadece son 20 aylık dönemde elektrik fiyatlarına yapılan zam, yapılacak bu zamla beraber yüzde 70'lerin üzerinde olacaktır. Yapılan bu zam bütün ürünlere aynı oranda, hatta daha fazlasıyla yansıyacaktır.

Zam, sefalet düzeyinde yaşamını sürdüren halkımızın belini daha da bükecektir. 2002 yılından itibaren enerji alanında hiçbir yatırım yapmaması ve enerjide oluşturulan dışa bağımlılık sonucunda hem ciddi bir enerji kriziyle hem de fahiş fiyatlarla elektrik kullanımıyla karşı karşıya kalıyoruz. Elektrik fiyatları halkın belini bükecek" diye konuştu. Özcan, Türkiye'nin kendi ulusal enerji kaynaklarıyla enerji üretimini gerçekleştirmek adına adeta bir seferberlik başlatılması gerektiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU