İhracat Yüksekova'da eşiği kırdı, 100 milyar doların da altına indi

Ağustos ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29,80 gerileyerek, 7 milyar 670 milyon dolar oldu. Yıllık ihracat ise 97.7 milyar lira olarak gerçekleşti

Çarşamba 02.09.2009
ABONE OL
AĞUSTOS ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29,80 gerileyerek, 7 milyar 670 milyon dolar oldu. İlk sekiz aydaki ihracat 60 milyar 344 milyon dolar, geriye dönük bir yıllık ihracat ise yüzde 24,41 gerileme ile 97 milyar 730 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Hakkari'nin Yüksekova ilçesi dün TİM'le tanıştı. Ancak bu, pek de bölgenin alışık olduğu timlerden değil. Siyasette Kürt açılımının hararetli biçimde tartışıldığı bir ortamda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ağustos ayı ihracat rakamlarını Hakkari'de açıklama kararı aldı. 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Yüksekova'ya bir çıkarma yapan TİM bölge işadamları, halk, siyasetçi ve bürokratlardan tarafından büyük ilgiyle karşılandı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Biz buraya demokratik açılımın ihracat bacağını oluşturmaya geldik. Biz TİM olarak bu açılımın hem iç sorunlarımızı çözmede etkili olacağını hem de Türkiye'yi bölgenin en önemli siyasi ve ekonomik aktörü haline getireceğine inanıyoruz" dedi. Büyükekşi, demokratik açılımın ülke refahını artıracağını ve bölge ekonomisini canlandıracağını söyledi. Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabih Kayhan da, bölgede sınır ticaretinin kolaylaştırılmasını istedi.

ŞIRNAK'IN İHRACATI 7 AYDA % 11 ARTTI
TÜRKİYE'NİN global krizle birlikte ihracatında düşüş yaşadığını söyleyen Büyükekşi, "Ancak şu vurgulamalıyım. Komşulara gerçekleştirdiğimiz yüksek ihracatı doğu ve güneydoğu illerinin başarılı atılımlarına borçluyuz. Örneğin ilk 7 ayda Şırnak'ın ihracatı yüzde 119, Mardin'inki yüzde 34, Adıyaman'ınki yüzde 29 arttı" dedi. Faiz düşüşünün ekonomiyi olumlu etkileyeceğini söyleyen Büyükekşi bankaların düşen faiz oralarını kredilerine yansıtması gerektiğini belirterek, "Bu etkiyle 4. Çeyrekte büyümenin pozitif olmasını bekliyoruz" dedi.