Limak krizde baraj için kredi aldı, utancından söylemedi

2008 yılında kendi öz kaynaklarıyla 466 milyon dolarlık Alkumru barajı inşaatına başlayan Limak krizde aldığı 350 milyon dolarlık krediyi utancından açıklayamadı

Salı 02.09.2009
ABONE OL
Siirt'te Botan Çayı üzerinde kurulmakta olan 267 megawattlık Alkumru Barajı için geçtiğimiz yıl Kasım ayında İş Bankası ve Yapı Kredi'den 350 milyon dolar kredi alan Limak, kredi anlaşmasını basının önünde temsili olarak dün imzaladı. Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, Alkumru Barajı yatırımı için kredi kararının, krizin en yoğun dönemde çıktığını belirterek, "Kredinin çıktığını değil kimseye, en yakınlarımıza dahi utancımızdan söyleyemedik" dedi. Özdemir, projenin inşatına 2008 yılında başladıklarını ve 2010 yılında tamamlanacağını ve yılda yaklaşık 1 milyar Kwh elektrik üreteceğini söyledi.

ŞARTLAR DAHA UYGUN
Tribünler ve jenaratörler için dünyanın bütün ülkelerinden teklif aldıklarını açıklayan Özdemir, "Teklif alırken fiyat değil, kalitesi önemliydi. O nedenle Avusturyalı Andritz (Vatech) Hydro ile bağlantımızı kurduk" dedi. Yapı Kredi ve İş Bankası'ndan Alkumru Barajı için alınan 350 milyon dolarlık kredinin bugüne kadar 205 milyon dolarlık kısmı kullanıldı. Özdemir, kriz koşullarında alınan bu kredinin bugünkü koşullardan bile daha iyi şartlarda alındığını söyledi. İnşaat döneminde 2 bin kişiye doğrudan, 10 bin kişiye dolaylı istiHdam sağlandığını söyleyen Özdemir, işletme döneminde de bölge halkına istihdam sağlamaya devam edeceğini söyledi. 400 kişinin, barajın etrafındaki 23 köyden alındığını söyleyen Özdemir,"Siirt ve bölgesinden temin ettiğimiz mal ve hizmetler yaklaşık 50 milyon dolarlık bir değer sağlayacaktır" dedi.

'1 DAĞITIM BÖLGESİ'
Limak'ın işletmede olan üç santralın yanı sıra, 9 projede yatırımları sürdüğünü belirten Özdemir, "Portföyümüzdeki 12 toplam santral projesinin tamamlanması ile 1200 megavatlık kurulu güç ve yaklaşık 4.3 milyar kilovat saatlik yıllık elektrik üretimimizle, hidroelektirkte Türkiye'nin en büyük üç grubundan biri olmayı hedefliyoruz" dedi. Özdemir, "Kömür, doğalgaz, rüzgar ve güneş gibi diğer enerji yatırımlarıyla portföyümüzü çeşitlendirmek hedefindeyiz. En az 1 dağıtım bölgesini de bünyemize katarsak, önemli bir sinerji yaratacağımıza inanıyoruz" dedi. Özdemir, grup olarak toplamda 3 bin megawattlık bir kurulu güç ile Türkiye'de elektrik üreticisi en büyük 3 özel şirketten birisi olmayı hedeflediklerini belirtti. Özdemir Alkumru barajınını Türkiye'deki en fizible ve en hızlı biten HES projesi olacağını söyledi.

ULUSLARARASI SERMAYE TURİSTİK OLARAK GELMEDİ
İŞ Bankası Genel Müdür Ersin Özince, BDDK'nın kredi kartı açıklamasıyla ilgili olarak da Özince: "Kendi bankamızda problem olduğunu düşünmüyoruz. Sorunlu krediyi azaltamın yolu, sorunsuz krediyi çok verirseniz oran azalır" dedi. Özince, "Uluslar arası banka sermayesi ülkemize geldi. Bankalar bu kadar sermayeyi koyduysa, onunla iş yapmak ister. Bu kadar banka sermayesi, turistik amaçla gelmedi. İş yapmaya geldi. Bankaları kredi vermeye özendirmek lazım" dedi.