1.1 milyar satan Nokia yalnızlığa son veriyor

1.1 milyar kişinin Nokia kullandığını açıklayan şirketin CEO'su Oli Pekka Facebook ve Ovi gibi seçenekleriyle kullanıcıyı sosyalleştirdiklerini söylüyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 03.09.2009 ABONE OL
1 MİLYAR 100 milyon kişinin Nokia kullandığını NokiaWorld toplantısında açıklayan Nokia CEO'su Oli Pekka mini dizüstü bilgisayar Nokia Booklett 3G'nin fiyatını 575 euro, yeni Nokia N97 mini 450 euro olacağını açıkladı. Ayrıca toplantıda NokiaX6 ve X3 yeni müzik telefonlar tanıtıldı. Nokia CEO'su Olli-Pekka Kallasvuo dünyanın en büyük cihaz üreticisi olacaklarını belirtirken şirketin vizyonu ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: "Nokia azınlığı değil çoğunluğu hedefliyor. Nokia, telefonlarını müzik, harita, fotoğraf ve sosyal ağlarla birleştirerek yeni yol arkadaşı ve sosyalleşmeyi sağlayan cihazlara dönüştürüyor. Şirketin genel stratejisi telefon kullanıcıların Ovi servisleriyle yalnız kalmaktan kurtulmasına dayanıyor.

YENİ SOSYALLEŞME ARAÇLARI

Nokia N97 mini ile 1.000 mekan, 155 bin ilgi çeken yer haritaların yer aldığı Lonely Planet rehberi de telefona servis olarak ekliyor. Şu ana kadar en zengin cihaz, 33 bin yiyecek, 15 bin gezilecek yeri telefon ekranına taşıyor. Ayrıca Facebook erişimi ile doğrudan telefon ekranından güncelleme yapma olanağı sunuluyor. Nokia ayrıca dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook ile bir iş ortaklığı olan Ovi Lifecasting servisini duyuruyor. Ovi Lifecasting konum ve durum güncellemelerini bir mobil cihazın ana ekranından doğrudan Facebook hesaplarına yayınlamalarını sağlayan ilk uygulama olacak. Lifecasting ilk olarak, yeni Nokia N97 mini'de sunulacak. Dokunmatik ekranlı telefonlarda başarılı olduklarını söyleyen Nokia'nın Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ansi Vanjoki, "Teknoloji odaklı bir şirkettik ama artık kullanıcı odaklıyız. E serisi rakiplerimizden 3 kat daha hızla ilerledi. Artık bir cihazın herkes için aynı olduğu bir dünyada değiliz" dedi.

'Ajandamın başında servisler yer alıyor'
"KONUŞMA geliri düştükçe yeni servisler gündeme gelecek. Biz de dünya stratejisinin parçası olarak Türkiye'de servislerin yatırımı için çalışacağız" diyen Nokia Türkiye Genel Müdürü Conor Pierce, "Ajandamın ilk sırasında servisler yer alıyor. Ovi'yi Türkçe'ye kazandırmak için çalışıyoruz. Türkiye'de N97 hedeflerin üç katı sattı. 3G ve Turkcell'in etkisi de var. Tabletleri Türkiye'de daha önce satmadık, N900 de ilk etapta olmayacak. Ancak gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU