Suistimal nedeniyle özgürlüğü 3 bin dakikaya indirdik

Avea Genel Müdürü Akdemir, 67 liraya "her yöne sınırsız" tarifesinin suistimal edildiğini, yeni tarifenin 75 kişi ve 3 bin dakika olacağını söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 03.09.2009 ABONE OL
Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, her yöne özgürlük adını koydukları sınırsız tarifede değişiklik nedenini yapılan suistimallere bağladı ve ekledi: "Sınırsız tarifeyi kullananlar ayda ortalama 13 kişiyle ve 300 dakika konuşuyor. Biz 10 bin dakikalık tarifeyi 3 bin dakikaya ve 75 kişiye indirdik. Aslında aranan sayısı 75 kişi ve 3 bin dakikayı geçmediği sürece sorun yok" dedi. 3'üncü nesil mobil hızlı internet (3G) ile ilgili de ses ve verinin bir arada bulunduğu tarife üzerinde çalıştıklarını belirten Akdemir, 3G'de paket limitini aşımlarda kilobayt başına aldıkları ücreti de 11 kuruştan beş kuruşa indireceklerini açıkladı.

ÇAĞRI MERKEZLERİ KULLANDI

Avea'da en merak edilen konu haline gelen her yöne özgürlük adlı tarifede oldukça ilginç suistimaller oldu. Çağrı merkezinde, satış ekiplerinde bile kullananları gördük'' diyen Akdemir, tarifedeki değişikliği açıklarken aslında bu tarifeyi doğru kullananları fazla etkilemeyeceğine rakamlarla yanıt verdi. "Bir abone ayda ortalama 13 kişiyle ve 300 dakika konuşuyor" diyen Akdemir, baz istasyonlarının operatörler tarafından ortak kullanımına ilişkin de "Bu konuda baştan beri işbirliği yapma niyetimizi söylüyoruz" yorumunda bulundu. Baz istasyonlarının en büyük maliyetini kiralama ücretlerinin oluşturduğunu, ortak kullanımın ciddi anlamda tasarruf sağlayacağını ifade eden Akdemir, ortak karar verilmesi durumunda ne kadar sürede ortak kullanıma geçilebileceğine ilişkin olarak da "Birlikte çalışmaya yeni yıldan itibaren başlayabiliriz'' diye konuştu. Akdemir konu hakkında görüştüklerini ve tüm tarafların pozitif yaklaştığını söyledi.

Bilgisayar kampanyası da olacak
ŞİRKET olarak artık müşterilere özgü tarifeye doğru gittiklerini belirten Akdemir, yeni cep telefonu markalarıyla anlaşmaları olup olmayacağına ilişkin de "Başka markalar da gelecek. Bilgisayar kampanyası da olacak" şeklinde konuştu. Akdemir 3G'nin ekonomiye canlanma getirdiğine dikkat çekerek altyapı, pazarlama ve reklam yatırımlarını örnek gösterdi.

Avea ile Telekom oyunun kuralını değiştiriyor

ERKAN Akdemir, yakında 3G ile TTNET'in WiFi hizmeti arasında iletişim sağlayacaklarını belirterek artık kurallarının değişeceğini söyledi. Akdemir, "Diyelim 3G görüşmesi yapıyorsunuz. Etrafta TTNET'in kablosuz erişim hizmeti varsa 3G ile kesinti olmadan bağlanabiliyorsunuz. Bunun tam tersi de geçerli olabilir. Akdemir, başlangıçta görüntülü telefona büyük ilgi olduğunu belirterek "Görüntülü görüşme merakı gittikten sonra çok fazla talep bulmuyor" diye konuştu.

'Limit aşımını 11 kuruştan 5 kuruşa çekiyoruz'
AVEA Katma Değerli Servisler Direktörü Ayşegül Ceyda Yıldırım 3G ile data fiyatlarının indiğini, data kullanımının arttığını ifade etti. Yıldırım, limit aşımı ile ilgili de "1 Gb paketin değeri 35 lira. Bunu aşınca limit aşım ücreti olarak Kb başına 11 kuruş. Bu ay içinde bunu 5 kuruşa çekiyoruz'' dedi. Halihazırda diğer operatörler 5 kuruş ücret uyguluyor. Yıldırım, sesle veriyi birleştiren tarife konusunda çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU