Türkmenistan'da hedefe öncü güçle ulaşılacak

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkmenistan'daki müteahhitlik projelerinden alınan payın artırılması için müşavirleri "öncü güç" olarak göndermeyi planladıklarını söyledi

Çarşamba 03.09.2009
ABONE OL
Olaylı Çin ziyaretinin ardından önceki gün Türkmenistan'a gelen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan güne Türkmenistan'da iş yapan Türk müteahhitlerin sorunlarını dinleyerek başladı. Türkiye'nin 538'den fazla iş aldığını Türkmenistan'ın müteahhitlik sektöründe 1.5 milyar dolar tutarındaki iş hacminin bu yılın sonunda 2.5 milyar dolara çıkmasını beklediklerini anlatan Çağlayan payın artırılması için müşavirleri 'öncü güç' olarak göndereceklerini söyledi.

1.6 MİLYAR $'A ULAŞTIK

Türk inşaat firmalarının ülkedeki yatırımlarının 2008 yılında rekor düzeye ulaşarak 5.3 milyar dolar olduğunu anlatan Çağlayan, Türk inşaat firmalarının bu yılın ocak-ağustos döneminde 1.6 milyar dolarlık 26 proje gerçekleştirdiğini belirtti. Yıl sonu hedefinin de 2.5 milyar dolar olduğunu söyleyen Bakan Çağlayan Türk firmalarının Türkmenistan'da gerçekleştirdikleri inşaat projelerinin toplamının 17.5 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Çağlayan, Aşkabat ziyaretinin bir yönünün mecvut ilişkileri daha da arttırmak olduğunu belirterek, Türkiye'nin dünyanın 225 müteahhitlik firması içinde 31 firma ile dünyanın ikincisi olduğunu ve bundan onur ve şeref duyduklarını ifade etti. Çağlayan, ardından Aşkabat Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın açılışını yaptı. Çağlayan, açılış konuşmasında her gelişinde Türkmenistan'ı değişmiş ve gelişmiş bulduğunu belirterek, "Havaalanından gelirken cadde üzerinde yapılan binaları görünce gözlerime inanamadım" dedi. Başkent Aşkabat'taki Sergi Köşkü'nde düzenlenen 4 Eylül'e kadar devam edecek olan fuarda, yapım inşaat malzemeleri, makine, mobilya, gıda ve ambalaj, kimya, kozmetik, elektrik ve elektronik sektörlerine ilişkin 67 Türk şirketi kendi ürünlerini tanıtıyor.