Ağustos ayı zam şampiyonu limon oldu

Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale'de Ağustos ayı enflasyon değerine göre limon zam şampiyonu oldu. Bu illerde en düşük artış ise karpuzda meydana geldi.

Cuma 04.09.2009 16:09
ABONE OL
Türkiye İstatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürü Üzeyir Karakuş, sorumluluk alanında bulunan Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerinin Ağustos ayı enflasyon değerlerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre, Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale'yi kapsayan Nevşehir Bölge Müdürlüğü'nde Ağustos ayında tüketici fiyatları endeksinde bir önceki aya göre yüzde -0,02'lik düşüş gerçekleşti. Ayrıca, 2003 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi'nde 2009 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.20 artış gözlendi.

Ağustos ayında madde bazında ise Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale'de en yüksek artış yüzde 21,66 ile limon'da gerçekleşirken, en fazla düşüş ise yüzde -39,35 ile karpuzda meydana geldi.

Nevşehir, 26 İstatistikî Bölge içerisinde bir önceki aya göre yüzde -0,02'lik düşüşle en fazla düşüş gösteren 23. bölge oldu. Ulusal bazda da en yüksek artış yüzde 27,17 ile patlıcanda meydana gelirken, en fazla düşüş ise yüzde -23,29 ile kavunda gerçekleşti.