Valiyi şok eden hesap

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 04.09.2009 15:31 ABONE OL
3 sezon Süper Lig'de oynayan ve borçları nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Erzurumspor'un hesaplarını incelemeye aldıran Vali Sami Bulut büyük bir şok yaşadı. Kulüp müdürünün 1 milyon, geçtiğimiz yıl emekli olan malzemecinin ise tazminat ve faizleriyle birlikte 378 bin TL alacağı olduğu ve bu nedenle kulüp gelirlerine temlik koydurdukları belirlendi. Bin TL maaşla çalışan kişilerin yüksek meblağda alacağının çıkması Vali'yi şaşırttı. Vali Bulut, "Kamuoyunda bu borçların gerçek olmadığına dair çok ciddi iddialar var"dedi.

Bu arada 1 milyon TL alacaklı olduğu iddia edilen kulüp müdürü Haluk Recai Tufançlı'nın hesap işleri müdürü olduğu dönemde 500 bin TL'sini tahsil ettiği öne sürüldü. Tufançlı ise bu parayı almadığını sadece 94 bin TL aldığını söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu'na borcunu ödeyemediği için transfer yapamayan ve genç takımla yeni sezona başlamak zorunda kalan TFF 2. Lig 3. Grup takımlarından erzurumspor'un hesaplarını inceleme altına alan Erzurum Valiliği, çarpıcı sonuçlara ulaştı. Vali Sami Bulut, yaptıkları ilk incelemede, kulüpte 10 yıldan bu yana kulüp müdürü olarak görev yapan Haluk Recai Tufançlı'nın 1 milyon TL, geçtiğimiz yıl emekli olup, ayrılan malzemeci İbrahim Sırtıkara'nın da 378 bin TL alacağının bulunduğunu ve bu alacak nedeniyle kulüp alacaklarına temlik koydurduklarını tespit etti.

"BORÇLARIN GERÇEK OLMADIĞINA DAİR CİDDİ İDDİALAR VAR"

Erzurum Valisi Sami Bulut, kulübün yaklaşık 8.6 milyon TL borç nedeniyle iddaa gelirlerine temlik konulduğunu söyledi. Vali Bulut, "Borçlarla ilgili valilik olarak inceleme başlattık. İncelemenin sonucuna göre, yargı yoluna gidilmesi gerekenler hakkında yasal yollara başvurmaktan çekinmeyeceğiz" dedi. Geçtiğimiz yıl iddaa gelirlerinden 2 milyon 309 bin TL icra dosyalarına ödendiğine dikkat çeken Vali Bulut, "Borç tablosuna baktığımızda, kulübün çalışanına 1 milyon 378 bin TL borç olduğunu gördük. Kulüp müdürü Haluk Recai Tufançlı, bugüne kadar 500 bin TL tahsil etmiş, 500 bin TL için de sırada bekliyor. Malzemeci İbrahim Sırtıkara da 378 bin TL alacağını tahsil etmek için sırada. Kamuoyunda ise bu borçların gerçek olmadığına dair çok ciddi iddialar var. Bunlar hiç araştırılmamış. Şimdi biz Valilik olarak, kulübün hesaplarını inceleme altına alıyoruz"dedi.

VALİ: "500 BİN LİRA ALDIN", TUFANÇLI: "SADECE 94 BİN TL ALDIM"


Toplam 1 milyon alacağı olduğu ve bu paranın yarısını tahsil ettiği iddia edilen Haluk Recai Tufançlı ise Vali Bulut'un söylediği gibi 500 bin TL para almadığını iddia etti. Böyle bir para aldığı yönünde kimsede belge olamayacağını savunan Tufançlı, "Vali Bey nasıl bir hesap yapmışsa benim 500 bin TL aldığımı, 500 bin TL almak için de kulübün iddaa gelirlerine temlik koydurduğumu söylemiş. Ben erzurumspor'dan toplam 94 bin TL para aldım. Onun dışında para almadım"dedi. Vali Bulut ise Tufançlı'nın hesap işlerinden sorumlu müdür olduğu dönemde kulübe iddaa'dan ayrı ayrı 300 bin ve 200 bin TL para gönderildiğini, bu paranın kulübün kasasına hiç sokulmadan Tufançlı tarafından alındığını belirlediklerini söyledi. Tufançlı bu para ile ilgili bilgisinin olmadığını iddia etti. Malzemeci İbrahim Sırtıkara ise konu ile ilgili açıklama yapmak istemedi.