"Zammı yargıya taşıyacağız"

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker, elektriğe yapılan zamma ilişkin, ''Düşen enflasyon ve faizler ekonomiyi canlandırmada ne kadar olumlu etki yaparsa, bir defada yıllık enflasyondan fazla yapılan elektrik zammı da o kadar olumsuz etki yapar'' dedi.

Cuma 04.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 04.09.2009 11:56
ABONE OL
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı da olan Parseker, elektriğe yapılan zammın bütçe açığı konusuyla doğrudan ilgili olduğunu belirtti. Sanayiciler ve ticaret erbabının, iç talebin çok zayıf olması nedeniyle maliyetlerini fiyatlara yansıtamadığını ifade eden Parseker, şunları kaydetti:

''Elektrik zammı yaklaşık yüzde 7-10 aralığında konutlara ve sanayi işletmelerine yansıyacak. İç talebin yanında ihracatımızdaki son azalmaları da hesaba kattığımızda, güç durumda olan sanayicimizin bu zam ile birlikte, dış piyasalarda rekabet gücünü daha da yitireceği açıktır. Küresel finansal kriz, ülkemizde finans sektörünü değil reel sektörü etkiledi. Tüketici güveni ve üretim halen çok düşük düzeylerde. Biz de sorun, iç ve dış talebin hızla azalması. Düşen enflasyon ve faizler ekonomiyi canlandırmada ne kadar olumlu etki yaparsa, bir defada yıllık enflasyondan fazla yapılan elektrik zammı da o kadar olumsuz etki yapar. Ayrıca hemen ekleyelim ki, bütçe açığı ve bütçe disiplini nedeniyle zaman içinde bu zamlardan başkalarını da görme olasılığı piyasada işlerin kolay olmadığını bizlere hatırlatıyor.''

''ZAMMI YARGIYA TAŞIYACAĞIZ''

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya ise ''TEDAŞ'ın bu zammı 2009'u karla kapatma arzusu nedeniyle yaptığını'' ileri sürdü. Kaya, bu zammın Türkiye ve dünya gerçekleriyle örtüşmediğini dile getirerek, şunları söyledi:

''Yüzde 7-10 yansıması düşünülüyor. Enflasyon yüzde 5 civarında, ancak elektriğe zam ise 2 katı. Elektrik, devletin vatandaşlara sunması gereken hizmettir. Bizler buna katılım payı öderiz. Elektrik vatandaşa satılır ve kar elde edilir hale geldi. Ekim ayında tüketici elektriği pahalı kullanırsa zammı yargıya taşıyacağız. Tüketicilerin yüksek faturalar ödeyecek hali kalmamıştır.''

https://www.sabah.com.tr