3 milyon Turkcelli 3G'ye geçti, en çok Diyarbakırlı konuştu

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 30 Temmuz'da uygulanmaya başlanan 3G teknolojisine geçmek için 5 haftada 3 milyon abonenin başvurduğunu kaydetti

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 05.09.2009 ABONE OL
30 Temmuz'da uygulanmaya başlayan, hızlı internet ve görüntülü görüşmeye olanak sağlayan 3G teknolojisi giderek yaygınlaşıyor. 3G uygulamasının ilk ayını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 5 haftada 3 milyon abonenin 3 G'ye geçmek için başvurduğunu açıkladı. Tahminlerinin üzerinde bir taleple karşılaştıklarını söyleyen Süreyya Ciliv, WINN'ın "yok sattığını'', stokların 3-4 günde tükendiğini, bayilerde sıralar olduğunu belirtti.

EKONOMİYE 4.5 MİLYAR TL

Turkcell'in sahip olduğu mağazalarda satılan telefon cihazlarının yüzde 90'nın 3G'li olduğunu bildiğini, internete bağlanmak için gerekli SIM kartın cihaza gömülü olduğu netbook satışlarının ise "patladığını'' anlatan Süreyya Ciliv, bu cihazlara talebin yüksek olduğunu belirterek, satışların başladığı dönemde ilk siparişin Batman'dan geldiğini kaydetti. 3G'nin ekonomiye olumlu etkisinin altını çizen Ciliv, Türkiye'yi ziyarete gelen turistlerden de 3G kullanımı için yüksek talep olduğunu, uygulamanın turizm açısından da değer yaratan yanları olduğunu bildirdi. A tipi lisans için 1 milyar lira kaynak aktarıldığını, tüm yatırımlarla birlikte Türk ekonomisine kriz döneminde 3G ile 5 milyar liraya yakın katkı sağlandığını anlatan Ciliv, aynı zamanda dünyada kriz yaşandığı için sistemi çok iyi fiyatlara kurabildiklerini, ekipmanlara 3 yıl öncesine oranla yaklaşık yüzde 50'lik bir maliyet avantajıyla sahip olduklarını kaydetti.

KULE KİRASINI PAYLAŞALIM
Önceki gün Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir'in "3G için ortak istasyonlar kurmak için görüşüyoruz" sözlerini değerlendiren Süreyya Ciliv, kule yatırımlarını diğer operatörlerle paylaşmaya açık olduklarını belirtti. Ciliv bu konuda görüşmeler yaptıklarını da belirterek, "Kulelere ödediğimiz kira işletim giderlerinde önemli bir yer tutuyor. Bu alanda tasarruf yapılabilir" dedi.

Mobil TV'de futbol izledik
Kullanıcıların % 50'si 35 yaşın altında
Erkek kadın dağılımı yüzde 50-50
2008'de yapılan toplam modem satışının 2.3 katı bir ayda yapıldı
Yüzde 60 cepten internet kullanıyor
1 ayda 100 binden fazla video izlendi
Mobil TV'de en çok futbol var

Görüntülü konuşma lideri Diyarbakır
Şehir İlçe
Diyarbakır Merkez
Elazığ Merkez
İstanbul Kadıköy

Malatya Merkez
Trabzon Merkez

Erzurum Merkez
İstanbul Bağcılar

İstanbul Ümraniye
Ankara Çankaya

İstanbul Gaziosmanpaşa
Toplam 5 milyon dakika görüntülü konuşma yapıldı.

En çok cepten internete girildi
3G abonelerinin %60'ı cepten internet kullandı.
Cepten 100 binden fazla video izlendi.

En çok 3G internet kullanan ilçeler
Şehir İlçe

İstanbul Kadıköy
Ankara Çankaya
İstanbul Ümraniye
İstanbul Üsküdar
Antalya Merkez
İstanbul B. Çekmece
İstanbul Şişli
Muğla Bodrum
İstanbul Fatih
İstanbul Bağcılar