Kredi muslukları açıldı, sıra artık KOBİ'lere geldi

Eurobank Tekfen Genel Müdürü Mehmet Sönmez, tüketici kredisi taleplerinin Ağustos'tan bu yana arttığına dikkat çekerek, "KOBİ kredileri de Ekim'den itibaren patlar" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 06.09.2009 ABONE OL
Eurobank Tekfen Genel Müdürü Mehmet Sönmez, ekonomide taşların yerine oturmaya başladığını belirterek, "Bankalar da kredi musluklarını fazla kıstıklarının farkında. Konut kredilerinde Ağustos ayında başlayan canlanma Eylül sonundan itibaren sanayi kesimine de yansıyacak. Yani kredilerin akış hızı Ekim'den itibaren artar" dedi. Bankaların kriz döneminde çok fazla eleştirildiğini söyleyen Sönmez, "Bankaların yüksek kâr elde etmesinin ne kadar önemli olduğunu yakın zamanda herkes görecek. Türk bankaları krizin yaralarının çabuk sarılıp ve ekonominin çarklarının hızlı dönmesini sağlayan itici güç olacak" diye konuştu.

ASIL REKABET 2010'DA

Tüketicileri ve sanayicileri memnun edecek asıl rekabetin 2010-2013 döneminde yaşanacağını kaydeden Sönmez, bu dönemin bankalar açısından oldukça zorlu geçeceğini ifade etti. "Güçlü sermaye, insan ve bilişim altyapısına sahip bankalar bu dönemde hayatta kalırken, bazı bankalar piyasadan çekilebilir" öngörüsünde bulunan Sönmez, Eurobank Tekfen bu süreci orta ölçekli bankalar ligine yükselmek için büyük bir fırsat olarak gördüklerinin altını çizdi. Şantiye havası içinde bu döneme hazırlandıklarını ifade eden Genel Müdür Sönmez, "Şu anda 42 şubemiz var. Bunu 150 şubeye çıkaracağız. Biz Türkiye'nin Kobi'lerinin bankası olmayı hedefliyoruz. Bu yüzden her organize sanayi bölgesinde bir şube açmak istiyoruz" dedi. Eurobank'ı kurumsal ve ticari bankacılıkta büyük müşterilerin yanı sıra, KOBİ'lere de en geniş şekilde hizmet sunan banka haline getirmek istediklerini söyleyen Sönmez, "2010 birinci çeyrekten itibaren büyümeye başlayan bir Türkiye'de amiral gemisi yine KOBİ'ler olacak. Ülke ekonomisinde KOBİ'lerin çok önemli bir yapı taşı olacağına inanıyoruz ve bu yüzden de yeni dönemde KOBİ'lere odaklanmayı planlıyoruz" diye konuştu.

YUNANLILAR ÇOK MEMNUN

Yunanistan'ın önde gelen bankalarından birisi olan EFG Eurobank halen 10 ülkede faaliyet gösteriyor. Aralık 2007'de Tekfen Bank'ı satın alarak Türk mali piyasalarına adım atan grup ne kadar isabetli bir karar aldığını bu son krizde anlamış oldu. Zira 2008 yılında kâr sağlayan iki ülkeden birisi Türkiye oldu. Eurobank Tekfen Genel Müdürü Sönmez, "Bulgaristan'dan sonra en yüksek kâr elde eden operasyon Türkiye oldu" derken, başarılı performansın ilerleyen yıllarda daha da artacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU