Kriz, Doğuş Grubu'nu teğet geçti

Doğuş Grubu'nun tepe yöneticisi ve Ferit Şahenk'in sağ kolu olan Hüsnü Akhan, geçen yıl 7 milyar lira ciro yaptıklarını, bu yılı ise gayet iyi kapatacaklarını belirterek, "8.5 milyar liralık ciroya doğru gidiyoruz. TL bazında yüzde 20 büyüme var. Yılı 1 milyar liranın üzerinde net kârla kapatacağız" diyor

Pazar 06.09.2009
Son Güncelleme: Pazar 06.09.2009
ABONE OL
Doğuş Grubu, Türkiye'nin istikrarlı büyüyen gruplarından biri. Kurucu Ayhan Şahenk'in ardından direksiyona oturan oğlu Ferit Şahenk bu büyümeyi A takımı diyebileceğim çok yakın kurmaylarıyla birlikte dizayn ediyor. İşte bunlardan biri ya da en başta geleni Doğuş Holding CEO'su Hüsnü Akhan. Üç yıl önce Maslak'taki eski holding binasında görüşmüş, uzun uzun sohbet etmiştik. Doğuş bu binayı yıktı ve şimdi yerine 22 katlı bir kule yapmak için hazırlıklara başladı. Doğuş Grubu şu anda Ayazağa'da kirada! Yakında yine Ayazağa'da bir holding binası yapılacak. Akhan, kendilerine ait var olan bir binayı yeniden yapmak üzere proje hazırladıklarını ve kampus görünümünde olmasını istedikleri yeni merkezlerinde Porsche'nin de servis istasyonunu ve show-room'unun yer alacağını söylüyor. Doğuş Holding'de büyümeyi yöneten tepedeki ekibin liderliğini yapan Hüsnü Akhan grubun son yatırımlarını ve gelecek planlarını anlattı...

2009'da Doğuş ismi ile kriz yan yana gelmedi diyebiliriz. Çünkü sizin gruptan ne yatırımları erteleme, durdurma ne de küçülme haberleri geldi. Grubun rakamlarındaki son durum ne? Bir defa biz krizi geçici bir olgu olarak gördük. Hâlâ da öyle görüyoruz. Nitekim en azından krizin şiddetinin azalmasıyla ilgili hem Türkiye'de hem de dünyada sinyaller var. Krizden çıkış başlıyor. Ayrıca her zaman Türkiye'nin geleceğine olan inancımız azalmadı. Kendi iç dinamizmi ile her zorluğun altından kalkma kapasitesine sahip bu ülke. Türkiye bu krizi ithal etti. Bakın Türkiye, dünyadaki düzelmeden daha hızlı düzelme yoluna gidiyor. Biz kriz başladığında birçok alanda yatırım yapmaya başlamıştık. Gebze'deki alışveriş merkezi, Kral TV'nin alınması ve yeni stüdyolarının yapılması, Boyabat baraj yatırımımız vardı. Biz bu yatırımların hiçbirini durdurmadık ve hızla devam ettik. Alışveriş merkezini önümüzdeki eylülde açıyoruz. Kral TV'nin yeni stüdyoları yapıldı. Boyabat baraj yatırımı devam etti. Didim'i hiç kesmedik. Port Göcek ve Maris alımı için ön mutabakat yaptık. Hırvatistan'daki marina konusu gündemimize bir yıl önce temmuzda geldi ve kriz nedeniyle hiç duraksamadık.

BEŞ ANA SEKTÖR
Mali yapısı güçlü bir grup var karşımızda. O yüzden de krizden pek etkilenmiyor. Garanti Bankası'na stratejik bir ortak bulmak da uzun vadeli bir stratejinin bir parçası mıydı? Evet, öyleydi. Önceden planlanmıştı. GE'nin gelişi öyle oldu. 2005 sonunda işlenmiş gıda işlerinden çıkmamız ve ona bağlantılı, gıda perakendeciliğinden çıkmamız da öyleydi. Grup mali yapılanmasını güçlendirdi. Stratejik olarak baktığımızda, grup nerelerde yoğunlaşacağını, hangi sektörlere önem vereceğini kararlaştırdı.
Hangi stratejik kararların peşinden gittiniz? GE ile ortak olduğumuzda beş ana sektörümüz vardı. Finansal hizmetler, otomotiv, inşaat, medya ve turizm. Bir de tabii enerjiye yoğunlaşmak stratejik bir karardı o günlerde. Turizm tarafında da özellikle yat marinacılığının çok daha geleceği olan bir alan olarak değerlendirdik. O zaman sadece Turgutreis hizmete girmiş, Didim ve Dalaman için uğraşıyorduk.

TÜM GÖSTERGELER İYİ
Grup bu yılı nasıl kapatacak? Bu yılı gayet iyi kapatacağız. Geçen yıl 7 milyar lira ciromuz vardı. Bu yıl 8 milyar bütçeledik ama 8.5 milyar liraya doğru gidiyoruz. TL bazında yüzde 20 bazında bir büyüme söz konusu.
Büyümenin kaynağını neye bağlıyorsunuz? Biz de belirgin bir büyüme var. Büyümenin esas kaynağı banka, otomotiv bir nebze ama inşaat da büyüme var asıl. Bu yıl 500 milyon dolar bir ciroya ulaşacak. 1 milyarın üzerinde bir net kârla kapatacağız yılı. Geçen yıl 825 milyon lira idi kâr. Yani ortalama bütün göstergelerde yüzde 20 ila 25 arasında bir büyüme var.
2010 için ne düşünüyorsunuz?
Bu yıldan az olmayan büyüme planlıyoruz. Ekim gibi daha netleşecek. Grup olarak biz finans, otomotiv ve inşaatın yanında, turizm ve enerjide büyük fırsat görüyoruz ve yeni yatırımlar planlıyoruz. Gıda sektörünü ise yatırım için şu anda izliyoruz.