Çocuk okutmanın maliyeti

Eğitim Bir Sen'in araştırmasına göre devletin memura çocuk yardımı olarak aylık 13,98 TL verdiği bir dönemde, bir öğrencinin velisine eğitim maliyeti aylık ortalama 73 TL'ye ulaştı.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 07.09.2009 12:32 ABONE OL
Araştırmaya göre okul öncesi eğitime kayıt olacak bir öğrencinin velisine başlangıç masrafı 250 TL'yken, ilköğretime başlayan bir öğrencin 400 TL, ortaöğretime başlayan bir öğrencinin ise 525 TL.

Eğitim-Bir-Sen'in Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM), öğrencilerin okula başlangıç masraflarıyla veliye maliyetini araştırdı. Araştırmaya göre, okul öncesi eğitime kayıt olacak bir öğrenci için başlangıç masrafı olarak ortalama 250 TL harcama yapılması gerekirken, ilköğretime başlayan bir öğrenci için 400 TL, ortaöğretime başlayan bir öğrenci için ise 525 TL harcama yapılması gerekiyor. Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, öğrencilerin eğitim giderlerinin velilere büyük yük getirdiğini belirterek, "Bireylerin eğitim giderlerini devlet karşılamalıdır. Bu, aynı zamanda anayasal bir zorunluluktur. Unutulmamalıdır ki, en büyük yatırım, çocuklarımıza yapılandır" dedi.

İLKÖĞRETİMİN MALİYETİ 7.455 TL

Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin araştırmasına göre, bir öğrenci için, okul öncesi eğitimden ilköğretimin sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için ortalama 7 bin 455 TL harcama yapılıyor. Bu rakam, ayda ortalama 69 TL olarak veliye yansıyor. Ortaöğretimdeki eğitimi boyunca bir öğrenci için ortalama 3 bin 960 TL, ayda ise ortalama 83 TL harcama yapılırken, öğrenciye kantin-yemekhane için para ayrıldığında, bu rakam okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 143 TL, ortaöğretimde 166 TL'ye çıkıyor.

Okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretimin sonuna kadar olan eğitim sürecinde, öğrencinin velisine maliyeti ise aylık ortalama 73 TL olarak yansıyor. Bu öğrencinin üniversite eğitimi boyunca yapacağı eğitim harcamaları da düşünüldüğünde, durum veli açısından pek de iç açıcı gözükmüyor.

EĞİTİM MALİYETİNİ ARTIRAN İKİ KALEM: SERVİS VE DERSHANE

Veli, çocuğunu okula servisle gönderdiğinde, okul öncesi eğitim ile ilköğretimde aylık ortalama 226 TL masraf yaparken, ortaöğretimdeki çocuğuna ise 246 TL masraf yapmak durumunda kalıyor. Veli, SBS ve ÖSS için çocuğunu 6-7-8 ile 11 ve 12'inci sınıflarda dershaneye gönderdiği zaman, okul öncesi eğitim ile ilköğretimde aylık ortalama 166 TL, ortaöğretimde ise aylık ortalama 371 TL masraf yüküyle karşı karşıya kalıyor.

"ÇOCUK YARDIMI 69 TL'YE ÇIKARILMALIDIR"

Araştırmayı değerlendiren Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, çocuğu ilköğretime giden memurlar için, maaşlarında yer alan 6 yaş üstü çocuk yardımı olan 13,98 TL'nin en az 69 TL'ye çıkarılması gerektiğini ifade ederek, "Gelir düzeyi düşük olan ailelere ise, ilköğretime giden her çocuğu için devlet en az 69 TL yardım yapmalıdır" dedi.

"EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ BAYRAMDAN ÖNCE VERİLMELİDİR"

Etyemez, Ramazan Bayramı ile okulların açılmasının aynı döneme denk gelmesi dolayısıyla masrafların daha da arttığına dikkat çekerek, eğitime hazırlık ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına bayramdan önce verilmesi gerektiğini söyledi.

"EĞİTİM GİDERLERİ VELİYE BÜYÜK YÜK OLMAKTADIR"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçeden okullara ayırdığı payın artırılmasını isteyen Etyemez, şunları kaydetti: "Bu şekilde okullarda öğrencilerden sınıf donanımı, kaynak kitaplar, araç-gereç gibi ihtiyaçların velilerin üzerinden karşılanmasının önüne geçilecektir. Zaten öğrencinin eğitim giderleri veliye büyük yük olmaktadır. Bir de okullardaki aidat, sınıf donanımı, kaynak kitaplar, araç-gereç gibi harcamaların velilerden alınması yükü iyice artırmaktadır."

"DEVLET BİREYLERİN EĞİTİM GİDERLERİNİ KARŞILAMALIDIR"

Bireylerin eğitim giderlerini devletin karşılaması gerektiğini vurgulayan Etyemez, bunun aynı zamanda anayasal bir zorunluluk olduğunu belirterek, "Unutulmamalıdır ki, en büyük yatırım, çocuklarımıza yapılandır" şeklinde sözlerini tamamladı.

BUGÜN NELER OLDU