Şahsuvaroğlu turizme Divan ile girdi, sağlığa göz kırptı

Ekim'de açılacak Divan Asia İstanbul ile turizm sektörüne girecek Şahsuvaroğlu Grubu, yurtdışında da otel projelerine bakıyor. Grup ayrıca hastane yatırımı ile sağlık sektörüne de girmeyi planlıyor

Pazar 07.09.2009
ABONE OL
Ford'un Türkiye'deki en büyük bayilerinden olan Şahsuvaroğlu Grubu, bu yıl içinde Budapeşte'de aldığı eski bir yapıyı otele çevirerek girdiği turizm sektöründe Türkiye'deki ilk yatırımını Pendik'te Divan Asia İstanbul oteli ile yaptı. Şahsuvaroğlu ekim ayında açılacak 5 yıldızlı otel için 90 milyon dolar yatırım yaptı. Şahsuvaroğlu Genel Müdürü Murat Şahsuvaroğlu, bölgenin otel ihtiyacından yola çıkarak babasının isteği ile turizm sektörüne girdiklerini söyledi. 2006'da otelin fizibilite çalışmalarını yaparken 40-50 milyon dolarlık bir yatırım miktarı öngördüklerini söyleyen Şahsuvaroğlu aradan geçen süre içinde değişen ekonomik konjonktürler birlikte otelin 90 milyon dolara malolduğunu açıkladı. "Fizibilitelerimiz tamamen şaştı" dedi. diyen Şahsuvaroğlu, otelin metrekare maliyetini 1500 dolara getirdiklerini söyledi. 231 odalı olacak otel 23 kattan oluşacak, otelde 9 toplantı, 1 balo salonu bulunacak. İnşatına Ocak 2007'de başlanan Divan Asia İstanbul'da deniz manzaralı standart oda fiyatları ise 250 dolardan başlayacak.

VİYANA'DA OTEL BAKIYOR
Şahsuvaroğlu, turizm sektörüne İstanbul'dan önce bu yıl Budapeşte'de 5. bölgede aldıkları eski bir yapıyı 97 odalı bir otele dönüştürerek girdiklerini ve Marmara markasıyla işlettiklerini söyledi. Otel için 12 milyon euro yatırım yaptıklarını belirten Şahsuvaroğlu, Slovenya'nın başkenti Ljubljana ve Viyana'da da otel yatırımlarıyla ilgilendiklerini açıkladı.Şahsuvaroğlu, Türkiye'de ise Maltepe ile Bostancı sahili arasında bir yerde bir otel yatırımı daha planladıklarını kaydetti.

SELÇUKLU TAVANI

Oteldeki en küçük odalar 50 metreden başlıyor. Otelde Şahsuvaroğlu'nun memleketi olan Erzincan'a bağlı Horasan'ın Azap köyünden getirilen 150 yıllık el oyması Selçuklu tavanı kullanıldı. Otelin executive katlarında ise lüks markalara yer verildi. Executive katındaki odalarda tanesi 10 bin dolar değerinde 10 tane Bang & Olufsen televizyon kullanıldı. Mobilyalarda Christopher Guy marka ürünler ile banyolarda ünlü tasarımcı Philip Starck'ın Duravit için tasarladığı ürünlere yer verildi. Otelin roof bölümünde ise rüzgarın şiddetine yöne yön değiştiren, rüzgar hızı 40 kilometreyi geçtiğinde ise kendiliğinde kapanan Avusturya malı güneşlikler kullanıldı.

HASTANE DE İNŞA EDECEK

Grup, Divan Asia İstanbul otelinin hemen yanında Şahuvaroğlu Otomotiv için 14 bin 800 metrekarelik alanda büyük bir merkez inşa ediyor. Şahsuvaroğlu, yeni ofis ile kapasitelerini 5'e katlayacaklarını da söyledi. Turizm dışında sağlık sektörüne de gireceklerini söyleyen Şahsuvaroğlu Maltepe'de Avrupa Yakası'nın en büyük hastanesini inşa edeceklerini söyledi. Hastaneyi kimin işleteceğine daha karar vermediklerini de söyleyen Şahsuvaroğlu bazı gruplarla görüşmelerinin devam ettiğini aktardı. Maltepe'de bir plaza daha yapmak isteriklerini söyleyen Şahsuvaroğlu, bölgede arazilere sahip olduklarını ve bunları değerlendirmek istediklerini de sözlerine ekledi.