İstanbul'da 28 bin TL'ye ev

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul'da yeni bir kent daha kurmaya hazırlanıyor. TOKİ'nin Kayabaşı'nda yaptırdığı konutlar her kesime hitap ederken, yoksullar için yaptırılan evlerin fiyatları 28 bin liradan başlıyor ve 180 aylık vadelerle satışa sunuluyor.

Pazartesi 07.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 07.09.2009 14:56
ABONE OL
TOKİ'nin İstanbul Kayabaşı'nda yaptırdığı yeni yerleşim alanı tam 65 bir kişiye sıcak bir yuva olacak. Yeni yerleşim alanında 507 konut yoksullara ayrıldı. 47 metrekarelik konutlar 1 artı 1 olarak inşaa edilirken, toplam değeri 28 bin lira olacak. Ödemeler da, 280 ay vadeli 100 liralık taksitlerle yapılacak. Bu evlere başvuru için 3 yıldır İstanbul'da oturma, 30 yaşının üzerinde bulunma ve sosyal güvencesi olmama gibi şartlar aranıyor.

Kayabaşı evleri bir çok yeniliği de beraberinde getirirken, en büyük yenilikse çevreci teknolojiler kullanılacak olması. Yeni yerleşim alanına ulaşım için bağlantı yolları da yapılmaya başlayacak.

Konutlara başvurular Halkalı'da bulunan tanıtım ofisinde yapılırken, Kayabaşı konutlarına talep yoğun olunca başvuru kuyruğu yaşanıyor.

Ayrıca Kayabaşı konutlarının yanında yapılan tanıtım dairelerinde vatandaşlar evleri inceleme şansına sahip oluyor. Tanıtım konutunu gezen vatandaşlar, evleri çok beğendiklerini ifade etti. Yoksullara yapılanan 28 bin liralık evler dışında alt gelir grubuna da çeşitli alternatifler düşünülmüş, 66 metrekareden 87 metrekare büyüklüğe kadar evler bulunuyor. Alt gelir grubuna yönelik evlerde fiyatlar 49 bin lirayla 80 bin lira arasında değişiyor. Ayrıca kimi evlerde 180 aya kadar vade seçeneği sunuluyor. En büyük evse C tipi adı verilen üst gelir grubuna hitap eden konutlar. 125 bin lira olan bu konutlar 120 ay taksitle satılacak. Ekim ayında çekilecek kuralarla ev sahipleri belli olacak.