'Belçika şirket olsaydı çoktan iflas etmişti'

Bütçe Bakanı Guy Vanhengel "Belçika bir anonim şirket olsaydı iflas beyan etmek zorunda kalırdı" diyerek acilen önlem alınmasını istedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 08.09.2009 ABONE OL
Avrupa'da Almanya ve Fransa ekonomik durgunluktan çıkarak umut aşılarken, Belçika federal hükümetinin Bütçe Bakanı Guy Vanhengel'in "Belçika bir anonim şirket olsaydı iflas beyanı durumunda kalırdı'' şeklindeki açıklaması İzlanda ile başlayan ülke iflaslarında ikinci perdenin Belçika'da açılıp, açılamayacağı tartışmasına yol açtı. Federal yapılı ülkede Flaman bölgesi hükümetinin merkezi hükümete destek olmamasını eleştiren Vanhengel "Belçika bir anonim şirket olsaydı iflas beyanı durumunda kalırdı. Devlet bütçesinin analizi bunu gösteriyor. Tek fark şu ki kamu sektöründe iflas beyan edilemiyor'' dedi. İflas durumuna 5 dakika kalmadığını, iflas durumunun 5 dakika ötesine geçildiğini anlatan bütçe bakanı, "Bu durumun her dakika daha da vahimleştiğini'' ifade etti.

"DURUM VAHİM"
Flaman liberal Guy Vanhengel'in açıklamalarını "aşırı'' bulan bazı bakan ve politikacılar, bütçe açığının 25 milyar euroyu bulmasının ciddi sorun yarattığını ancak panik oluşturacak beyanlardan kaçınılması gerektiğini söylüyor. Son 7 yılda kamu kurumlarında çalışan sayısının 61 bine yükseldiğini belirten bütçe bakanı Guy Vanhengel, bölge hükümetlerine kamu görevlileri sayısının azaltılması çağrısında bulundu. Özel sektöre karşın kamu kurumlarında çalışanların oranı Avrupa'da yüzde 6.9 iken Belçika'da bu oran yüzde 9.7'ye ulaştı. Vanhengel'in acilen önlem alınmasını istediği bir diğer alan ise sağlık hizmetleri. Vangenhel, federal finans servisinin de vergi toplamada daha etkin hale gelmesi gerektiğini belirtti.

HÜKÜMET BANKALARDAN YARDIM İSTEDİ
Belçika hükümeti bütçedeki açığın kapatılması için bankalara çağrıda bulunacak. Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy "Herkes bir yardımda bulunmak zorunda, buna finansal kurumlar da dahil. Ama biz tabii ki onları finansal yönden zora sokma niyetinde de değiliz" dedi.

'BU ANONİM ŞİRKETİN VATANDAŞI OLMAK ZOR'
Belçika basınında konuyla ilgili olarak yer alan ilginç yorumlardan birinde özetle şu ifadeler not ediliyor: "Bir sabah kalkıyorsunuz, 25 milyar euro borçla iflas durumunda olduğunuzu öğreniyorsunuz. Aynı günün akşamı futbol takımınız İspanyollar karşısında hezimete uğruyor. Dünyaya örnek olsun diye oluşturduğunuz federal sistem çökmüş, en büyük sorununuz haline gelmiş. Belçika anonim şirketinin bir vatandaşı olmak ne kadar zorlaştı.'

BUGÜN NELER OLDU