Yılmaz: Kredi gereği azaldı Türkiye IMF'siz de yapabilir

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, hükümetin mali disiplini koruduğu sürece Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) kredi almasına gerek kalmayabileceğini söyledi

Pazartesi 08.09.2009
Güncelleme: Salı 08.09.2009
ABONE OL
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu (IMF) programı olmadan da yapabileceğini söyledi. Daha önceki açıklamaları sırasında, IMF parasına ihtiyaç olmamakla beraber önümüzdeki dönemdeki belirsizlikler nedeniyle anlaşmanın gerekli olduğunu ifade eden hatta, 7 ay önce Davos toplantıları sırasında "anlaşma ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olur" diyen Yılmaz'ın Bloomberg'e bu açıklaması yankı uyandırdı. G-20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının toplantısının gerçekleştirildiği Londra'da 5 Eylül'de Bloomberg'e konuşan Yılmaz, bugünkü cari açığın daralması ile IMF kredisinin gerekliliğinin de azaldığını belirtti. Yılmaz, "Türkiye, kendi başına IMF programının öngördüğü sonuçlara ulaşırsa, bu ülke için çok daha iyi olur. Fakat bazen dış kaynaklı motivasyona da ihtiyaç olabiliyor" dedi. Hükümetin, IMF kredisi ile yüksek büyümeye karşın yüksek işsizlik konusunu düşünmesi gerektiğini belirten Yılmaz, "Türkiye, IMF programı olmadan yapabilir mi? Evet, yapabilir. Nihayetinde, IMF ile anlaşma yapmak politik bir karardır" diye konuştu. İkinci çeyrek rakamlarının beklenilenden zayıf çıktığını ancak ilk çeyrekte ilerleme olduğunu hatırlatan Yılmaz, trendin yukarı doğru çıktığını ve düzelme görüldüğünü, yavaşlama oranında da gerilemenin söz konusu olduğunu söyledi.

EKİMDE BELLİ OLACAK

Bloomberg, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 28 Ağustos'ta verdiği demece dayanarak Türkiye ile IMF'nin gelecek döneme ait ilişkilerinin Ekim ayının başlarında İstanbul'da gerçekleştirilecek yıllık IMF toplantısında açığa kavuşturulacağını yazdı.

BUGÜNE KADAR NELER SÖYLEMİŞTİ?

IMF ile belirsizlik kalkmalı

6 Ekim 2008: Belirsizlik ortadan kaldırılmalı. Anlaşma olacak mı, olmayacak mı karar verilmeli. IMF ile ilişkilerimiz bize yardım etti. Yapılması gerekenler listelendi, siyasi irade yapılması gerekenleri yaptı. Yapılacak listesini biz ortaya koyarsak şu an için krediye ihtiyacımız yok. Yapamazsak mutlaka çıpaya ihtiyaç var.

Güven için faydalı olabilir
27 Ekim 2008 (KKTC): Ciddi bir dolar likiditesi sorunu yaşıyoruz. Bu aşamada, IMF'nin parasına ihtiyaç yok ancak ilerleyen dönemde neyle karşılaşacağımız konusunda belirsizlikler var. Uluslararası piyasalara güven vermek için düzenleme yapılmasında fayda var.

Anlaşma önemli
2 Şubat 2009 (Davos): IMF ile zamanlaşma konusunda bir şey söylemek mümkün değil. Ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olur. IMF'den gelecek para sıkılaşan kredi koşullarını yumuşatabilir. Faiz indirimleri önce tüketici kredilerinden başlayarak sanayicinin kullandığı kredilere de yansıyacak. IMF ile yapılacak anlaşma bu açıdan da önemli.

En kısa sürede yapılmalı
2 Nisan 2009 (Antalya): Merkez Bankası her zaman olduğu gibi bundan sonra da döviz piyasasının sağlıklı çalışması ve döviz likiditesinin desteklenmesi için imkanları basiretli şekilde kullanmaya devam edecek. IMF ile anlaşma en kısa sürede yapılmalı.

Ümitsiz durum yok
29 Temmuz 2009 (Enflasyon raporu açıklaması): IMF ile görüşmeler kesilmeden devam ediyor. Bizim açımızdan ümitsiz olmayı gerektirecek durum yok. IMF'li veya IMF'siz üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz.