26 banka anlaştı, ortak ATM ile 300 milyon dolar cepte kalacak

Türkiye'de ortak ATM dönemi 1 Ekim'de başlıyor. Avrupa'da ilk olacak uygulama ile ATM'lerin işlem hacmi artarken, 26 banka ilk aşamada 300 milyon dolar tutarında tasarruf sağlayacak

Perşembe 10.09.2009
Güncelleme: Perşembe 10.09.2009
ABONE OL
Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) iki yıl süren girişimleri tüketicilerin ATM arama derdini sona erdirdi. 1 Ekim 2009'dan itibaren banka müşterileri diledikleri para çekme makinesinden para çekebilecek, hesap bakiyesini sorgulayıp, kart şifresini değiştirebilecek. 26 bankanın katıldığı uygulama ile 'Altın Nokta' ve 'Ortak Nokta' adını taşıyan paylaşım sistemleri de tarihe karışacak. Düzenlenen basın toplantısında konuşan BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, iki sene önce başlayan çalışmalar sonunda tüm bankaları tek çatı altında toplamayı başardıklarını ifade etti.

300 MİLYON $'LIK KAZANÇ

Uygulamanın tüketicilere erişim konusunda büyük kolaylık sağlayacağına işaret eden Özinal, ortak kullanımın bankalara da ilk etapta 300 milyon dolarlık bir tasarruf sağlayacağını belirtti. " Her yıl 100- 200 milyon dolar daha tasarruf edilecek'' diyen Özinal, ATM paylaşımının, ortak POS kullanımı için kılavuz olacağını düşündüğünü söyledi. Ziraat ve İş bankalarının nasıl ikna edildiklerine ilişkin bir soru üzerine de, Özinal, "Olumlu baktılar" cevabını verdi.