Opel'in satışına onay

Perşembe 10.09.2009 19:17
Güncelleme: Perşembe 10.09.2009 19:17
ABONE OL
Alman hükümeti tarafından mayıs ayı sonunda oluşturulan ve Opel şirketi hisselerinin yüzde 65'ini yöneten Opel-Treuhand adlı kurul, şirket hisselerinin yüzde 55'inin Magna şirketine ve bu şirketin Rus ortağı olan Sperbank'a satılmasını onayladı.

Treuhand kurulunun Başkanı Fred Irwin bugün Berlin kentinde yaptığı açıklamada, Opel şirketinin çalışanlarının ekonomik çıkarına olacağını düşündükleri bir sonuca ulaştıklarına ve alınan kararın tüm tarafların çıkarına olacağına inandıklarını söyledi.

Irwin ayrıca, Alman hükümetinin Opel'e destek garantisinin sadece Almanya'da oluşturulacak ''New Opel'' şirketi için geçerli olacağını, böylece Alman vergilerinin ülkede kalacağını ifade etti.

Basın toplantısına katılan ve GM adına görüşmeleri sürdüren John Smith de, Alman hükümeti başta olmak üzere tüm müzakere muhataplarına gösterdikleri esnekli için teşekkür ederek, ayrıntılara açıklık getirilmesi için müzakerelerin daha süreceğini söyledi.

Varılan anlaşmaya göre Magna ve Sperbank'a hisselerin yüzde 55'inin satılacağı, hisselerin yüzde 35'inin Opel'in bağlı olduğu Amerikan General Motors (GM) şirketinde kalacağı, hisselerin yüzde 10'unun da Opel çalışanlarına bildirildi.

Bu konuda bir anlaşmanın bir kaç haftaya kadar imzalanmasının beklendiği, daha önce bazı önemli ayrıntılara açıklık getirilmesi gerektiği kaydedildi.

Treuhand kurulu tarafından yapılan açıklamada da, Almanya'nın Rüsselsheim, Bochum, Kaiserslautern ve Eisenach kentlerinde bulunan toplam 4 Opel fabrikasının kapatılmayacağı bildirildi.

Alman hükümeti tarafından oluşturulan Opel-Treuhand kurulunda hükümet, eyalet yönetimi ve GM temsilcileri yer alıyor. Hükümet Opel'e 1 buçuk milyar Avro'luk kredi yardımı yapmak için bu kurulun oluşturulmasını şart koşmuştu.