Sel mağduru işadamlarına kredi

İstanbul Ticaret Odası (İTO), sel felaketinin vurduğu işadamlarına yardım elini uzattı.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 10.09.2009 10:27 ABONE OL
Oda kaynaklarından 20 milyon TL'yi düşük faizle ve Türkiye Halk Bankası aracılığıyla sıkıntıya düşen firmalara kullandırma kararı alan İTO Yönetim Kurulu, Hükümet'ten de mağdur firmaların kredi ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasını istedi.

İTO Yönetim Kurulu, İstanbul'da yaşanan sel felaketi mağduru işadamlarına yardım kararı aldığını ve hükümetten taleplerde bulunduğunu duyurdu. Buna göre, ilk aşamada Oda kaynaklarından 20 milyon TL, düşük faizle ve Türkiye Halk Bankası aracılığıyla sıkıntıya düşen firmalara kullandırılacak. Ayrıca bölgede mağdur olan İTO üyelerinin Oda aidatları yeniden yapılandırılacak. Devlete de çağrıda bulunan İTO Yönetim Kurulu, mağdur firmaların kredi ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasını istedi. Ayrıca Kurul, Kredi Garanti Fonu (KGF) benzeri fonlar devreye sokularak, sıkıntıdaki firmaların ödemelerine yardımcı olunmasını talep etti.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, konuya ilişkin değerlendirmesinde günün birlik ve beraberlik günü olduğunu kaydetti. iş dünyasına çağrıda bulunan Yalçıntaş, selin vurduğu bölgede bulunan ve mağdur olan şirketlerle iş yapan firmaların anlayışlı davranmalarını istedi. Yalçıntaş, "Millet olarak sahip olduğumuz birlik, yardımlaşma ve dayanışma hasletimizi sergileyeceğimiz bir zamanda bulunuyoruz. Felaket bölgesindeki firmalarla iş yapan diğer firmalarımızın, başta ödemeler olmak üzere her konuda göstereceği kolaylık, mağdur işadamlarımız için hayati önem taşıyor." diye konuştu.

Bu arada, şiddetli yağışın ardından selin vurduğu Basın Ekspres Yolu üzerinde yer alan birçok firma büyük maddi hasara uğradığını açıkladı. Bölgede, Süvari, Vodafone, Karaca, Sabri Özel, Altur, Sağlık Su, Keskinoğlu, LC Waikiki, Vakıfbank, Deva Holding, İş Bankası (4 İşlem Merkezi), Pegasus, Sarar, 212 Alışveriş Merkezi, Hürriyet Gazetesi, Uğur Makine, Opel Ataköy, Ulubaş Motor, Honda, Bahariye ve Holiday in Hotel yer alıyor. Yetkililer İstanbul'daki sel felaketinin toplam 80-90 milyon dolar tutarında bir ticari zarar meydana getirdiğini ifade ediyor.

BUGÜN NELER OLDU