Cuma 11.09.2009

Doğan 4 milyar TL'lik yükle karşı karşıya

Grup, Maliye ile uzlaşamazsa 4 milyar lirayı aşkın teminat gösterip yıllarca sürecek dava bitene dek ihtiyati haciz altında kalacak

ABONE OL
DYH'ye (DYH) kesilen 3.8 milyar liralık vergi cezasının ardından grubu oldukça zorlubir yol bekliyor. Grup, Maliye ile uzlaşamazsa 4 milyar lirayı aşkın teminat gösterip yıllarca sürecek davanın sonucuna kadar ihtiyati haciz altında kalacak. Doğan Holding'de de vergi incelemesi yapıldığı dikkate alındığında Grubu bekleyen gelişmeler şöyle:

1- DYH'nin, 3.8 milyar liralık vergi cezası ile ilgili tarhiyat öncesi uzlaşma (vergi borcunun nihai hesaplaması) talebinde bulunması, rapora bir an önce ulaşma isteğinden kaynaklandı. Aksi halde rapor gruba hemen verilmeyecekti.

2- DYH, tarhiyat öncesi uzlaşma (TÖU) talebinde bulunmasaydı, raporu denetim elemanlarının lgili vergi dairesine iletilmesi ve ceza ihbarnamesinin tebliği ile elde edecekti. Bu durumda DYH, yaklaşık 1 ay zaman kazanmış olacaktı. Ancak Doğan Grubu, uzlaşma günü öncesinde vazgeçme imkanına da sahip.

3- TÖU olursa bu talep, vergi raporunu yazan Kontrolörlerin bulunmadığı, kıdemli başkontrolörlerden oluşacak 3 kişilik heyette değerlendirilecek.

4- TÖU'da anlaşma sağlanamazsa Gelir İdaresi Başkanlığı'ndaki Merkezi Uzlaşma Komisyonu'na tarhiyat sonrası başvuru hakkı ortadan kalkacak. Maliye'nin uzlaşmalardaki ortalama performansı ise cezaların yüzde 99'una, vergi aslının ise yüzde 68'ine kadar silinebildiğini gösteriyor.

5- DYH, uzlaşma sağlanırsa belirlenen ödeme planına bağlı olarak borcunu ödeyecek ve teminatlandıracak. Ancak dava açma hakkından feragat edecek.

6- DYH, uzlaşma sağlayamazsa vergi raporu kontrolörlerce, şirketin bağlı olduğu vergi dairesine gönderilecek. Vergi dairesi, ceza ihbarnamesini gruba tebliğ ettiği anda teminat isteyebilecek. Uygulamada denetim elemanları rapor yazım aşamasında, teminat istenmesi hususunu da kayda geçirdikleri için DYH'den vergi aslı, cezası ve gecikme faizi dahil 4 milyar lirayı aşkın teminat göstermesi beklenecek. Gerekirse ihtiyati haciz gündeme gelebilecek.

7- DYH, idari ve yasal açıdan iki itirazda bulunabilecek. Gelir İdaresi'ne ve vergi mahkemesine başvurabilecek.

8- Gelir İdaresi'nden, 'düzeltme' isteyebilecek ki grup bu konuda hazırlık içinde. Eğer, itiraz yerinde görülürse DYH, cezanın ağırlıklı bölümünden kurtulacak. Muhtemelen Kurumlar vergisi ile ilgili istisnayı yanlış yorumlamaktan kaynaklanan 300 milyon lira civarında ödeme ile ağır ceza yükünü atabilecek.

9- Bir diğer seçenek 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açmak.

10- Dava süresince DYH'nin aktifleri tedbir altında kalacak, hatta yöneticilerin şahsi varlıklarına da gidilebilecek.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Mola vermenin tam zamanı!
Keremcem ile mini sohbet

https://www.sabah.com.tr