Halkalı'dan ihracat durdu 150 milyon $ riske girdi

İHKİB Başkanı Tanrıverdi, selden en çok İkitelli bölgesinde yoğunlaşan tekstil firmalarının etkilendiğini söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 11.09.2009 ABONE OL
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, sel nedeniyle Halkalı Gümrüğü'ndeki aksamalardan dolayı 125-150 milyon dolarlık ihracatın riske girdiğini bildirdi. Tanrıverdi, İstanbul'da yaşanan sel felaketinden en çok İkitelli bölgesinde yoğunlaşan tekstil ve hazırgiyim firmalarının etkilendiğini belirtti. Sel felaketiyle birlikte Halkalı Gümrüğü'nde elektrik ve telefonların kesildiğini kaydeden Tanrıverdi, gümrükte iki gündür ihracat ve ithalat işlemlerinin yapılamadığını söyledi. Gümrükteki sıkıntılar nedeniyle bu hafta yapılacak olan ihracatın ciddi şekilde etkileneceğini vurgulayan Tanrıverdi, şöyle devam etti:

İHRACAT VE İTHALAT DURDU
"Hazır giyim sektörünün ihtisas gümrüğü olan Halkalı Gümrüğü'nde ihracat ve ithalat yapılamıyor. Bir hafta sürebilecek bu aksama yüzünden tekstil ve hazır giyim sektöründe 125-150 milyon dolarlık bir ihracat aksaması yaşanabilir. Dolayısıyla zaten geçen yılın çok gerisinde seyreden ihracat grafiğimiz, sel felaketinin etkilerini azaltmaya çalışan gümrüğün yoğun çabalarına rağmen bu ay daha da gerileyecektir. Sel felaketinden ihraç edilmek üzere fabrikalarda bekleyen ürünlerin yanı sıra yola çıkmak üzere TIR'lara yüklenen ürünler de zarar gördü. Sigortası olmayan firmalarımızın kayıplarının, oluşturulacak Afet Koordinasyon Kurulu tarafından saptanıp tanzim edilmesini istiyoruz." İTHİB Başkanı İsmail Gülle de, ülkenin en büyük ihracat liderleri ve markalarının üretimlerinin İkitelli bölgesinde olması nedeniyle yaşanan kaybın, tekstil sektörünü olumsuz etkileyeceğini belirtti.

HULUSİ TAŞKIRAN Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Yön. Kur. Bşk.

SİGORTA SEKTÖRÜ SELDEN ETKİLENECEK
İTO 150 milyon lira civarında bir ticari zarardan bahsetmiş ama ben, sadece sigortacılık zararının en az 150 milyon lira olacağını, ticari zararın ise 250 milyon lira civarında olacağını düşünüyorum. Bir de kasko hasarı var. Yüzlerce araba çok ciddi zarar gördü. Türk sigorta sektörü bundan etkilenecek.

BUGÜN NELER OLDU