Memur eylemleri bayramdan sonra başlayacak

Türkiye Kamu-Sen, taleplerinin ve Uzlaştırma Kurulu kararlarının hükümet tarafından kabul edilmemesi üzerine Ramazan Bayramı'ndan sonra eylemlerini hayata geçirmeye başlayacak.

Cuma 11.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.09.2009 11:40
ABONE OL
Konfederasyon, toplu görüşmelerin ardından taleplerine kamuoyu desteği sağlamak ve hükümeti protesto etmek için yıl sonuna kadar sürecek bir dizi eylem ve etkinlik yapacak.

Planlanan eylemler esas olarak bayram sonrasında uygulanmaya başlanacak ama ramazan ayı sonuna kadar da geçen yılki mutabakat metninin gereği yapılmadığı gerekçesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunulacak ve ramazan ayına özgü sembolik eylem ve etkinlikler gerçekleştirilecek.

Konfederasyon, bayramın ardından 2-3-4 Ekimde bağlı sendikaların toplam 404 şube başkanını Ankara'ya çağıracak. Şube başkanlarının katılımıyla Ankara'da 3 günlük bir toplantı gerçekleştirilecek. Toplantıda, konfederasyon yönetiminin planladığı eylemlere son şekli verilecek. Bu toplantının ardından iş bırakma, Ankara'ya yürüyüş, açlık grevi, iş yerleri önünde basın açıklamaları gibi eylem ve etkinlikler hayata geçirilmeye başlanacak.

Konfederasyon, özellikle ''iş bırakma'' eylemine özel önem veriyor. Bir tam gün olarak gerçekleştirilmesi öngörülen eylemin etkinliğinin artırılması için Memur-Sen ve KESK'le birlikte hareket etmenin zemini aranacak.

Türkiye Kamu-Sen eylem kararını tüm kesimlerle paylaşmak ve kamuoyu desteği sağlamak amacıyla da yoğun bir ziyaret trafiği yürütecek. Konfederasyon yöneticileri, siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini, basın kuruluşlarını ziyaret ederek eylem kararının gerekçesini anlatacak.

''SENDİKACILIK YAPMAKTA KARARLIYIZ''

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, konfederasyon olarak sendikacılıkta kararlı olduklarını, çünkü Türkiye'nin buna ihtiyacı olduğunu söyledi.

İlerleyen günlere yönelik ''ciddi ve kararlı'' eylemler planladıklarını vurgulayan Akyıldız, bu eylemlerden sonuç almak için kamuoyu desteğine ihtiyaçları olduğunu, bu konuda da yoğun bir çalışma yürüteceklerini bildirdi.

Türkiye'nin dört bir yanından gelecek şube başkanlarıyla toplu görüşme sürecini değerlendireceklerini ve şube yöneticilerini bu konuda bilgilendireceklerini ifade eden Akyıldız, bu toplantıda hazırladıkları eylem planına son şekli birlikte vereceklerini belirtti.

Akyıldız, taleplerinin hayata geçirilmesi, siyasi iradenin bu yönde adım atması için kendilerine eylem yapmaktan başka bir seçenek bırakılmadığını kaydetti.