Haber turu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 12.09.2009 ABONE OL
Mali harcama azalırsa kredi notunuz artar
MOODY'S Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Türkiye analisti Kristin, Türkiye'nin mali harcamaları azaltması halinde kredi notunun artabileceğini açıkladı. Lindow, kamu borç göstergelerinin kötüleşmesinin ise Türkiye'nin Ba3 olan notunun durağan görünümünün aşağı yönlü revize edilmesine neden olabileceği uyarısında bulundu. Açıklamanın ardından kazanımlarını artıran İMKB 100 günü yüzde 3.69 artışla 46 bin 583 puandan kapandı.

4. çeyrekten itibaren büyümeye başlarız
İKİNCİ çeyrekte yüzde 7 ile beklentilerden az küçülen Türkiye ekonomisi ile ilgili umutlar artıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin 4. çeyrekten itibaren pozitif büyümeye geçme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu söyledi. Şimşek, Türkiye'nin dünya ekonomisinin beklentilerinin üstünde bir ekonomik toparlanma içinde olduğunu belirterek, bu pozitif sürecin önümüzdeki dönemde daha da güçleneceğini ifade etti.

Talep hâlâ çok zayıf kriz hortlayabilir
ULUSLARARASI Para Fonu(IMF) Başkanı Dominique Strauss Kahn, krizin henüz sona ermediğini belirterek, "Devletler ekonomiyi destekleyici politikalardan vazgeçmemeli" dedi ve ekledi: "Aksi takdirde özel talep hâlâ çok zayıf olduğu için kriz yeniden nüksedebilir." Kahn, finans sektörünün düzenlenmesine ilişkin reformların çok yavaş ilerlediğinden de yakındı.

IMF'yi uzak tutarak zor toparlanırsınız

İNGİLİZ Financial Times gazetesi, ikinci çeyrekte yüzde 7 olarak açıklanan ekenomik daralma rakamını "Türkiye'de ekonomik küçülme yavaşlıyor" şeklinde yorumladı. IMF ile devam eden görüşmelere de vurgu yapılan haberde "Hükümet borçlanma ihtiyacını azaltacak fonlardan vazgeçerek IMF'yi uzak tutmayı sürdürürse toparlanma kaçınılmaz olarak daha yavaş olacak" denildi.


BUGÜN NELER OLDU